Lecznica weterynaryjna przyjazna kotom

Opieka i pielęgnacja

Wizyta w gabinecie weterynaryjnym wiąże się zazwyczaj ze stresem zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. Szczególnie dotyczy to kotów, które w sytuacji zagrożenia stają się „trudnymi pacjentami”. Dlatego warto tak zorganizować gabinet i poczekalnię, aby zminimalizować traumatyczne doświadczenia zwierzęcia i uczynić wizytę przyjemniejszą dla niego i jego opiekuna oraz ułatwić pracę lekarzowi weterynarii.
 

Nigdy nie dowiedzieliśmy się na temat kotów i ich potrzeb tyle, co w ostatnich kilkudziesięciu latach. Nauka podąża za zainteresowaniami ludzi, a większa wiedza o kotach sprzyja wzrostowi ich popularności. Lekarze weterynarii, którzy wykonują swój zawód z pasją, mają naprawdę duże możliwości i motywację, by poszerzać wiedzę na temat kotów i doskonalić swoje umiejętności w zakresie opieki nad nimi.

Większą wiedzą dysponują również ich opiekunowie. Zmiany w postrzeganiu kotów przekładają się także na oczekiwania opiekunów wobec lekarzy weterynarii. Byłoby wskazane, by współczesna wiedza na temat behawioru kotów znajdowała odzwierciedlenie nie tylko w procesie leczenia, ale również w organizacji pracy całej lecznicy.

Warto pamiętać, że opiekunowie oceniają korzystanie z lecznicy nie tylko przez pryzmat leczenia (trafność diagnozy i skuteczność leczenia). Poza zagadnieniami ściśle dotyczącymi leczenia z punktu widzenia klienta istotne są także:
Dbałość o komfort zwierzęcia, uwzględnianie jego emocji i minimalizowanie przeżywanego przez nie stresu w całym procesie leczenia.

  • Dbałość o bezpieczeństwo zwierzęcia podczas pobytu w lecznicy.
  • Przemyślana organizacja pracy lecznicy.
  • Dobra komunikacja całego personelu (wewnętrzna i zewnętrzna).
  • Traktowanie opiekuna jak partnera w procesie leczenia.

To, co jest istotne dla klientów, pokrywa się z potrzebami zwierząt! W artykule omówiono czynniki mające wpływ na dobrostan kotów domowych podczas wizyty (lub pobytu) w lecznicy dla zwierząt. Zostały one ułożone w grupy tematyczne. Jednak jestem przekonana, że najskuteczniejsze jest podejście całościowe. Na przykład dbałość o bezpieczeństwo zwierząt w lecznicy to sprawa powiązana z organizacją pracy, ale także z komunikacją i zmniejszaniem ich stresu.

Komfort zwierzęcia 

W sytuacji, w której czują się zagrożone, koty bywają „trudnymi pacjentami”. Dlatego personel lecznicy powinien być przeszkolony w zakresie obsługi kotów minimalizującej stres przeżywany przez zwierzęta.

W poczekalni warto przygotować (oznaczone) półki, na których opiekunowie mogą położyć transporter z kotem.
...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy