Krwiodawstwo zwierząt

Opieka i pielęgnacja Otwarty dostęp

Krew zawsze wzbudzała zainteresowanie ludzi. Jej właściwości lecznice ciekawiły Greków, Rzymian, Egipcjan, Majów i Azteków, a także znajdowały się w kręgu zainteresowań starożytnej medycyny chińskiej. W średniowieczu doszło do pierwszego przetoczenia krwi dziecku od jagnięcia. W XIX wieku przetoczono po raz pierwszy krew człowiekowi od drugiego człowieka. W XX wieku doszło do odkrycia grup krwi. W weterynarii dopiero 20 lat temu powstał pierwszy bank krwi. W Polsce stało się to w 2003 roku.

Obecnie jest już kilka banków, a krew jest łatwo dostępna i w kilka godzin jest transportowana do przychodni weterynaryjnych. Krew ratuje życie w wielu przypadkach. Wykorzystywana jest zarówno w czasie planowych operacji czy chorób, jak i w nagłych sytuacjach, takich jak krwawienie powypadkowe.

W jakich przypadkach przetacza się krew?

Transfuzji dokonuje się w dwóch przypadkach: gdy dochodzi do utraty krwi albo gdy dochodzi do zaburzeń związanych z czynnikami krzepnięcia krwi. Decyzję o przetoczeniu krwi podejmuje lekarz weterynarii na podstawie badania krwi. W badaniach najważniejszym parametrem w tym przypadku jest hematokryt, czyli stosunek elementów morfotycznych krwi do objętości pełnej krwi. U zdrowego zwierzęcia hematokryt wynosi 45%.
Elementy morfotyczne krwi to:

  • erytrocyty, czyli krwinki czerwone zajmujące się transportem tlenu i dwutlenku węgla po organizmie,
  • leukocyty, czyli krwinki białe zajmujące się obroną organizmu przed infekcjami (zalicza s...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy