Wielu lekarzy weterynarii musiało ratować psa bądź kota zaczopowanego kośćmi bądź zatrutego resztkami ze stołu. Oglądając fatalne wyniki badań krwi – nadmiar fosforu, anemia, uszkodzona wątroba, nerki, trzustka – lekarze zadawali pytanie o to, czym żywiony jest dany pies czy kot. Po uzyskaniu odpowiedzi, że BARF-em, proponowali rozwiązanie w postaci karmy komercyjnej. Jednak po szczegółowym wywiadzie okazywało się, że żywienie zwierzęcia z BARF-em nie miało nic wspólnego. Warto więc pytać, co właściciel rozumie pod pojęciem „dieta surowa/RAW/BARF”. Jak dokładnie wygląda dieta? Być może w niektórych przypadkach dietetyczne wskazówki pozwolą wykluczyć błędy.
POLECAMY
Czym jest dieta BARF
BARF to skrót angielskiej nazwy Biologically Appropriate Raw Food i oznacza biologicznie odpowiednie surowe pożywienie. Dieta jest oparta na obserwacji zwierząt żyjących w naturalnym środowisku i polega na odwzorowaniu ich sposobu odżywiania. Inspiracja pochodzi wprost z natury, a zaraz za nią stoi autor i prekursor tej diety – australijski weterynarz Ian Billinghurst. Już pod koniec lat 80. poprzedniego stulecia wydał on pierwsze publikacje na temat swoich obserwacji w odniesieniu do diety psów. Niestety, ani te, ani kolejne jego opracowania nie przekonały lekarzy weterynarii do tego typu żywienia. Przełom nastąpił dopiero w chwili publikacji pierwszej książki Billinghursta, która trafiła bezpośrednio w ręce opiekunów zwierząt i hodowców. Wywarła ona ogromny wpływ na ich świadomość.
Warto zauważyć, że wiedza na temat potrzeb żywieniowych psów i kotów cały czas się rozwija, co obaliło niektóre z pierwotnych założeń diety BARF, np. zrezygnowano z udziału produktów mlecznych czy jakichkolwiek zbóż. Warto wspomnieć, że zarówno psy, jak i koty to zwierzęta mięsożerne, ale psy są w stanie korzystać ze spożywania pokarmu roślinnego, posiadają więcej zębów przedtrzonowych i trzonowych, co wskazuje na to, że w ich diecie występuje więcej roślinnej treści niż u kotów. Żołądek psa to żołądek typowego mięsoże...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- Zniżki na konferencje i szkolenia
- ...i wiele więcej!