Dogtrekking – czyli turystyka piesza z psem

Trening i szkolenie Otwarty dostęp

W ostatnich latach coraz częściej zaczynamy zwracać uwagę na korzyści zdrowotne płynące z aktywności fizycznej – w aspekcie zarówno naszego życia, jak i życia naszych zwierząt domowych. A nie ma nic przyjemniejszego jak wspólna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Jedną z takich aktywności jest dogtrekking. Co to takiego?

Dogtrekking to nic innego jak turystyka piesza z psem. Musimy jednak odróżnić dogtrekking od canicrossu. Jaka jest różnica? Canicross to bieg z psem, dogtrekking to marsz z psem. W obu tych dyscyplinach możemy, oczywiście, wyróżnić formę rekreacyjną i wyczynową. Sport uprawiany z psem to nie tylko możliwość zapewnienia odpowiedniej porcji aktywności fizycznej, ale również wiele korzyści natury psychologicznej. Ten czas wspólnie spędzony z naszym psem to świetna okazja do nauki nowych komend, nauczenia się właściwej komunikacji, nawiązania więzi i lepszego poznania. Można byłoby powiedzieć, że nie ma nic trudnego w wędrówce z psem. Jednak moja długoletnia przygoda zarówno z psimi sportami – dogtrekkingiem oraz canicrossem – jak i z biegami długodystansowymi nauczyła mnie jednego – nawet najprostsze formy aktywności wymagają od nas wiedzy i właściwego przygotowania. To przygotowanie dotyczy sfery fizycznej, ale też merytorycznej.

Naturalna potrzeba ruchu

Potrzeba ruchu u naszych psów związana jest z koniecznością zaspokojenia naturalnych potrzeb wynikających z uwarunkowań rasowych oraz potrzeb osobniczych. Dobierając aktywność dla naszego psa, musimy uświadomić sobie jedną ważną rzecz: co robiłby nasz pies, gdyby żył na wolności. Musiałby skupić się na trzech podstawowych rzeczach:

  • zdobyciu jedzenia – polowanie lub wyszukiwanie resztek;
  • reprodukcji związanej z walką o partnera oraz wydaniem na świat potomstwa i jego wyżywieniem. Psy jako
  • zwierzęta socjalne (nie mylić ze stadnymi, którymi nie są) łączą się w grupy, jednak każdy z jej członków ma „prawo” do rozmnażania;
  • zapewnieniu sobie i potomstwu bezpieczeństwa. Zazwyczaj nie mamy problemu z zapewnieniem psom dostępu do jedzenia, wody, opieki zdrowotnej czy zwykłego poczucia bezpieczeństwa. Gdzie w takim razie możemy mieć do czynienia z deprywacją potrzeb? Otóż w przypadku zwierząt, również towarzyszących, mamy do czynienia z koniecznością zapewnienia im tzw. dobrostanu, czyli „pięciu wolności”:
    • wolność od głodu i pragnienia,
    • wolność od bólu, ran, chorób itp.,
    • w...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy