Adopcja i co dalej?

Terapia behawioralna Otwarty dostęp

Decyzja o pojawieniu się zwierzęcia w domu powinna być dobrze przemyślana i przeanalizowana pod kątem konkretnej rodziny i jej sposobu bycia. Możemy kupić pupila – ale pamiętajmy: tylko ze sprawdzonej, zarejestrowanej hodowli – bądź zdecydować się na adopcję. Adopcja to dla porzuconego, bezdomnego psa czy kota druga szansa od losu na nowe, normalne życie.

Na przestrzeni ostatnich lat znacząco zmienia się podejście społeczeństwa do opieki nad zwierzętami, a co za tym idzie – oprócz nacisku na świadomą decyzję o posiadaniu zwierząt – zwraca się coraz większą uwagę na ich pochodzenie. Ostatnia dekada upłynęła głównie pod znakiem wyjaśniania znaczenia rasowy = rodowodowy oraz nacisku na zakup zwierząt rasowych z odpowiedzialnych hodowli. Na fali tej lekcji zaczęto coraz więcej mówić o adopcji zwierząt – z uwagi na fakt, iż wiele psów, kotów, królików itd. trafiało pod opiekę nieodpowiedzianych ludzi, którzy szybko doprowadzali do ich bezdomności albo przekazywali sobie zwierzęta z rąk do rąk. Na pomoc ruszyły wszelkie organizacje zajmujące się opieką nad bezdomnymi i porzucanymi zwierzętami. Obecnie zjawisko adopcji zwierząt jest już powszechne, a nawet więcej – propagowane wśród miłośników zwierząt. Adopcja to druga szansa od losu na nowe, normalne życie. Wraz z dostępem do informacji oraz z zagorzałymi dyskusjami na grupach internetowych wzrasta zainteresowanie adoptowaniem zwierząt zamiast zakupem, co więcej – w niektórych kręgach ortodoksyjnych zakup psa/kota/czy zwierzęcia innego gatunku jest wręcz negowany w sytuacji, gdy mnóstwo dorosłych i starszych zwierząt czeka w fundacjach, schroniskach czy domach tymczasowych.

Pamiętajmy, aby we wszystkim zachować umiar oraz dostosować decyzję o wyborze zwierzęcia i jego pochodzeniu do możliwości danej rodziny, stylu życia oraz umiejętności, zwłaszcza w wypadku nowicjuszy. Istotne jest także skupienie się na własnej sytuacji oraz niepodążanie za modą za wszelką cenę.

O co chodzi w adopcji?

W dobie narastającej liczby nieświadomie i nieodpowiedzialnie podejmowanych decyzji dotyczących opieki nad zwierzętami działania zarówno fundacji, jak i schronisk dla bezdomnych zwierząt są bardzo potrzebną, choć ogromnie...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy