Na przestrzeni ostatnich lat znacząco zmienia się podejście społeczeństwa do opieki nad zwierzętami, a co za tym idzie – oprócz nacisku na świadomą decyzję o posiadaniu zwierząt – zwraca się coraz większą uwagę na ich pochodzenie. Ostatnia dekada upłynęła głównie pod znakiem wyjaśniania znaczenia rasowy = rodowodowy oraz nacisku na zakup zwierząt rasowych z odpowiedzialnych hodowli. Na fali tej lekcji zaczęto coraz więcej mówić o adopcji zwierząt – z uwagi na fakt, iż wiele psów, kotów, królików itd. trafiało pod opiekę nieodpowiedzianych ludzi, którzy szybko doprowadzali do ich bezdomności albo przekazywali sobie zwierzęta z rąk do rąk. Na pomoc ruszyły wszelkie organizacje zajmujące się opieką nad bezdomnymi i porzucanymi zwierzętami. Obecnie zjawisko adopcji zwierząt jest już powszechne, a nawet więcej – propagowane wśród miłośników zwierząt. Adopcja to druga szansa od losu na nowe, normalne życie. Wraz z dostępem do informacji oraz z zagorzałymi dyskusjami na grupach internetowych wzrasta zainteresowanie adoptowaniem zwierząt zamiast zakupem, co więcej – w niektórych kręgach ortodoksyjnych zakup psa/kota/czy zwierzęcia innego gatunku jest wręcz negowany w sytuacji, gdy mnóstwo dorosłych i starszych zwierząt czeka w fundacjach, schroniskach czy domach tymczasowych.
Pamiętajmy, aby we wszystkim zachować umiar oraz dostosować decyzję o wyborze zwierzęcia i jego pochodzeniu do możliwości danej rodziny, stylu życia oraz umiejętności, zwłaszcza w wypadku nowicjuszy. Istotne jest także skupienie się na własnej sytuacji oraz niepodążanie za modą za wszelką cenę.
O co chodzi w adopcji?
W dobie narastającej liczby nieświadomie i nieodpowiedzialnie podejmowanych decyzji dotyczących opieki nad zwierzętami działania zarówno fundacji, jak i schronisk dla bezdomnych zwierząt są bardzo potrzebną, choć ogromnie...