Zapalenia stawów u psów – CZĘŚĆ 2

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka Otwarty dostęp

Choroby zapalne stawów to skutek nie tylko pewnych nabytych schorzeń, ale także wrodzonych skłonności i nieprawidłowości. W drugiej części rozważań nad zapaleniami stawów u psów zostanie omówionych kilka innych schorzeń przebiegających z zapaleniem stawów, gdzie część z nich będzie wymagała interwencji na wczesnym etapie życia, kiedy to właściciel najczęściej nie spodziewa się konieczności podejmowania decyzji o operacji pupila. Cechą wspólną niżej omówionych schorzeń – oprócz wywoływania procesów zapalnych w stawie – jest to, iż nieodpowiednio, zbyt późno lub w ogóle nieleczone mogą i najprawdopodobniej będą prowadzić do osteoartrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawów.

Najczęściej diagnozowane wrodzone problemy ortopedyczne to dysplazje stawów biodrowych (hip dysplasia, HD) i łokciowych (elbow dysplasia, ED). Obowiązkowe badania RTG w ich kierunku u psów przeznaczonych do dalszej hodowli nie spowodowały jednak znacznej poprawy w kwestii częstości występowania tego schorzenia. Przyjmuje się, że komponenta genetyczna w 70% odpowiada za wystąpienie tych nieprawidłowości, a pozostałe 30% to czynniki środowiskowe, takie jak zbyt bogata dieta, urazy biodra lub łokcia i zbyt duże obciążenie treningiem. Kojarzenie osobników wolnych od dysplazji nie daje stuprocentowej pewności, że nie urodzą się szczenięta HD+ i vice versa, gdyż nie znamy liczby par genów warunkujących ich powstanie. 

HD

Obciążone genetycznie szczenięta rodzą się z prawidłowymi stawami, a niestabilność prowadząca do dysplazji rozwija się u nich stopniowo. Pierwsze objawy, takie jak kulawizna, trudności w podnoszeniu się, ograniczone odwodzenie kończyn czy charakterystyczny chód (tzw. królicze kicanie), pojawiają się od około 6. miesiąca życia i zazwyczaj mają charakter ostry. Jest to okres najszybszego wzrostu zwierzęcia, za którym poniekąd nie nadąża siła mięśni i więzadeł, których zadaniem jest stabilizacja stawów. Dlatego też do ras predysponowanych należą przede wszystkim rasy duże i olbrzymie. Dalsza ewolucja objawów przypomina postępujące zwyrodnienie stawów, do którego zresztą prowadzi.

Patogeneza schorzenia polega na rozluźnieniu więzadeł i torebki stawowej otaczających stawy, co prowadzi do przemieszczania się głowy kości udowej czy ramiennej poza panewkę, czego kon...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy