Dołącz do czytelników
Brak wyników

Terapia behawioralna

13 maja 2022

NR 29 (Maj 2022)

Socjalizacja szczeniąt i ryzyko zachorowań w pierwszych tygodniach życia

0 452

Brak odpowiedniej socjalizacji szczeniąt prowadzi do wielu problemów behawioralnych. Problemy behawioralne natomiast przyczyniają się między innymi do większej bezdomności psów, jeśli opiekunowie nie poradzą sobie z psem w późniejszym czasie i w konsekwencji oddadzą go do schroniska.

Aktualnie nie ma jednego ustalonego sposobu radzenia sobie z socjalizacją szczeniąt i jest wiele nieporozumień w tej kwestii. Wielu opiekunów młodych psów jest informowanych przez weterynarzy o tym, jak należy postępować bezpiecznie i socjalizować psa. Jednak pomimo tej informacji wiele osób nie zachowuje wymaganej ostrożności, co czasem prowadzi do choroby lub nawet śmierci szczeniaka. 

POLECAMY

Dlaczego opiekunowie nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa? 

Są różne powody takiego stanu rzeczy. Podczas wizyty u weterynarza dużo się dzieje. Opiekun ma szczeniaka na rękach, piesek wierci się lub piszczy, przechadzają się inne zwierzęta i ludzie, a w tym czasie weterynarz tłumaczy wiele ważnych spraw, w tym również to, jak należy bezpiecznie socjalizować maluszka. Zazwyczaj opiekun nie jest w stanie zapamiętać wszystkich informacji lub po prostu niedokładnie je rozumie. 
Z drugiej strony wielu właścicieli wcale nie socjalizuje swojego szczeniaka do czwartego miesiąca życia, ponieważ zostali tak poinstruowani, dla bezpieczeństwa. 
Ten problem istnieje w wielu krajach. W celu jego zminimalizowania i rozwiania wszelkich wątpliwości co do właściwego i bezpiecznego postępowania lekarze weterynarii w Stanach Zjednoczonych we współpracy z behawiorystami opracowali dokument, który ma na celu przekazanie opiekunom psów jak najdokładniejszych informacji na ten temat, aby szczeniak otrzymał potrzebną socjalizację i był przy tym jak najlepiej zabezpieczony przed
zakażeniem. 
Uważam, że tego typu dokument powinien być przekazywany opiekunom psów podczas wizyty. W ten sposób zapobiegniemy nieporozumieniom czy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy