Z założenia, jeśli dorosły pies otrzymuje karmę pełnoporcjową dobrej jakości, zawierającą rozmaite dodatki funkcjonalne, takie jak: niezbędne witaminy i składniki mineralne, których pies nie jest w stanie syntetyzować samodzielnie, drożdże, algi, kwasy tłuszczowe czy zioła, nie ma konieczności dodatkowej suplementacji. Wyjątkiem są stany chorobowe lub zaburzenia przyswajania konkretnych elementów karmy. Osobnym wątkiem jest suplementacja przy dietach gotowanych czy też BARF. Tu rządzi się ona swoimi prawami i jest niezbędna. W innych przypadkach, jeśli chcemy podać dodatkowe elementy posiłku, zastanówmy się – czy jest to potrzebne?
Przegląd kondycji i stanu zdrowia psa
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeprowadzić przegląd kondycji i stanu zdrowia czworonoga. Co w takim przeglądzie powinno być zawarte? Rozszerzone badanie krwi i moczu pozwoli ocenić kondycję psa, da odpowiedź na temat parametrów wątrobowych, trzustkowych, toczących się stanów zapalnych w organizmie, a także równowagi między podstawowymi makro- i mikroelementami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania psa. W zależności od wyników po konsultacji z lekarzem weterynarii lub zoodietetykiem powinniśmy (lub nie) wprowadzić odpowiednią suplementację.
Kolejnym elementem przygotowawczym do sezonu jest ocena kondycji fizycznej psa i analiza jego aktywności. Idealnie jest, jeśli wybierzemy się do zoofizjoterapeuty, który pomoże nam ocenić tonus mięśniowy psa, deficyty mięśniowe i zakresy ruchów w stawach, zaleci zestaw ćwiczeń, nastawiony na poprawę sprawności, szybkości...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- Zniżki na konferencje i szkolenia
- ...i wiele więcej!