Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie

24 marca 2022

NR 28 (Marzec 2022)

Przygotuj swojego psa na sezon. Rozważania na temat suplementacji psa na wiosnę

0 245

Dzień coraz dłuższy, przyroda się budzi, spacery z psem są coraz przyjemniejsze. Za chwilę ruszymy na długie wędrówki, rozpoczniemy planowanie zbliżającego się sezonu sportowego lub już wdrażamy jego pierwsze postanowienia. Wielu opiekunów sięga po suplementy dla swoich pupili, mające przywrócić formę z poprzedniego sezonu. Niestety, bardzo często bez konsultacji z lekarzem weterynarii oraz bez przeprowadzenia podstawowych badań stanu zdrowia psa.

Z założenia, jeśli dorosły pies otrzymuje karmę pełnoporcjową dobrej jakości, zawierającą rozmaite dodatki funkcjonalne, takie jak: niezbędne witaminy i składniki mineralne, których pies nie jest w stanie syntetyzować samodzielnie, drożdże, algi, kwasy tłuszczowe czy zioła, nie ma konieczności dodatkowej suplementacji. Wyjątkiem są stany chorobowe lub zaburzenia przyswajania konkretnych elementów karmy. Osobnym wątkiem jest suplementacja przy dietach gotowanych czy też BARF. Tu rządzi się ona swoimi prawami i jest niezbędna. W innych przypadkach, jeśli chcemy podać dodatkowe elementy posiłku, zastanówmy się – czy jest to potrzebne? 

POLECAMY

Przegląd kondycji i stanu zdrowia psa

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeprowadzić przegląd kondycji i stanu zdrowia czworonoga. Co w takim przeglądzie powinno być zawarte? Rozszerzone badanie krwi i moczu pozwoli ocenić kondycję psa, da odpowiedź na temat parametrów wątrobowych, trzustkowych, toczących się stanów zapalnych w organizmie, a także równowagi między podstawowymi makro- i mikroelementami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania psa. W zależności od wyników po konsultacji z lekarzem weterynarii lub zoodietetykiem powinniśmy (lub nie) wprowadzić odpowiednią suplementację. 
Kolejnym elementem przygotowawczym do sezonu jest ocena kondycji fizycznej psa i analiza jego aktywności. Idealnie jest, jeśli wybierzemy się do zoofizjoterapeuty, który pomoże nam ocenić tonus mięśniowy psa, deficyty mięśniowe i zakresy ruchów w stawach, zaleci zestaw ćwiczeń, nastawiony na poprawę sprawności, szybkości i gibkości, która mogła ulec zmianie podczas zimowego roztrenowania oraz przeanalizuje nasz plan treningowy. W przypadku, kiedy masa mięśniowa jest w kiepskim stanie lub wiemy, że pies ma kłopot z jej odpowiednim wygenerowaniem, warto rozważyć suplementację preparatami wspomagającymi budowę masy mięśniowej, podnoszącymi siłę, wydajność i wytrzymałość oraz przyspieszającymi regenerację mięśni. W tym celu właściciele często sięgają po żółtko jaja kurzego, będące bogatym źródłem energii, witamin A, D, E, B1, B2, B6, B9 i B12, składników mineralnych, takich jak: wapń, fosfor, żelazo, cynk, oraz kwasów tłuszczowych. Aminokwasy egzogenne zawarte w żółtku mogą być w prosty sposób wchłaniane w przewodzie pokarmowym, przyczyniając się do budowy nowych białek, tym samym rozbudowując muskulaturę.  Ponadto witamina B7 (biotyna) zauważalnie wpływa na kondycję skóry i sierści.

Preparaty aminokwasowe

Planując żywienie psów sportowych, zwraca się uwagę na preparaty zawierające wolne aminokwasy, które wpływają na metabolizm azotowy. Podanie ich przed i w trakcie wysiłku hamuje degradację białek. Szczególną uwagę należy zwrócić na aminokwasy rozgałęzione (ang. branched-chain amino acids, BCAAs), do których należą walina, leucyna i izoleucyna. Fretwell i współpracownicy wykazali, że starsze psy otrzymujące mieszaninę waliny (40%), leucyny (35%) i izoleucyny (25%) w połączeniu z węglowodanami popełniają mniej błędów w trakcie pokonywania toru przeszkód niż osobniki nieotrzymujące tego suplementu. BCAA zwiększają rozrost włókien mięśniowych oraz chronią je przed procesami katabolicznymi. Warto też wspomnieć o preparatach zawierających magnez – składnik kości i zębów. Bierze on udział w pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Jego niedobory mogą znacząco wpłynąć na szybkość skurczu mięśnia. 
 

Poszukując właściwego suplementu dla naszego psa sportowego, warto przyjrzeć się produktom linii Arthrovet od Vet Expert. Zawierają składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kości i stawów zwierząt, zwłaszcza tych aktywnych ruchowo. Na szczególną uwagę zasługuje tu Arthrovet Complex, którego bogaty skład (poza chondroityną i glukozaminą zawiera także m.in. wit. C, kwas hialuronowy, czy wyciąg z czarciego pazura) ma działanie nie tylko wzmacniające, ale także ochronne i regeneracyjne.
Magdalena Sylwestrzak, Vet Planet

Kreatyna dla siły mięśni

Z treningu ludzkiego zaczerpnięto stosowanie kreatyny. Mówi się, że jej stosowanie zwiększa siłę mięśni szkieletowych oraz przyspiesza regenerację po treningu. Często można znaleźć ją w składzie karm dla psów aktywnych, jednak w ilościach niewystarczających do zaspokojenia potrzeb psów sportowych. Ponadto proces obróbki termicznej mięsa, w którym jest zawarta, ogranicza jej przyswajalność. Kreatynę często łączy się z kwasem beta-hydroksy-beta-metylomasłowym (HMB), który ogranicza proteolizę białek mięśniowych indukowaną wysiłkiem fizycznym i zmniejsza powysiłkowe uszkodzenie mięśni szkieletowych. Trenerzy zauważają pierwsze efekty stosowania tychże substancji już po upływie miesiąca.

Co przy problemach ze stawami?

W przypadku psów, u których zdiagnozowano nieprawidłowości w zakresach ruchu stawów, wiosną często mamy do czynienia z pogorszeniem samopoczucia, trudnościami z poruszaniem się i manifestowaniem objawów bólowych. Opiekunowie wprowadzają wówczas suplementację środkami zawierającymi naturalny ekstrakt z żywicy drzewa boswellia serrata. Udowodniono, że ma on realny wpływ na zmniejszenie nasilenia lub ustąpienie typowych objawów klinicznych u zwierząt z chorobą zwyrodnieniową stawów i kręgosłupa, takich jak okresowe kulawizny, miejscowy ból i sztywny chód. Jest to możliwe dzięki wysokiej zawartości kwasu 3-acetylo-11-keto-β-bosweliowego (AKBA) i kwasu 11-keto-β-bosweliowego (KBA), które są biodostępne i bezpieczne. Innym środkiem stosowanym w suplementach diety dla psów ze zwyrodnieniami lub zaburzeniami biomechaniki ruchu, ale także psów otyłych, intensywnie trenujących oraz ras olbrzymich, jest kolagen. Mówiąc o nim, warto doprecyzować typ kolagenu, ponieważ w zależności od miejsca, w którym występuje, różni się strukturą. Wyróżnia się 29 typów kolagenu. Dla układu ruchu najważniejsze są: typ I, II, IV, X oraz IX. W suplementach zazwyczaj możemy spotkać się z kolagenem typu II, którego właściwości i biodostępność są udokumentowane badaniami. Kolagen powinien być podawany razem z witaminą C, aby maksymalnie zwiększyć jego przyswajalność. Przed suplementacją kolagenu warto pochylić się nad przyczyną jego niedoboru. W przypadku urazów (również mikrourazów, które są nieuniknione w przypadku psów sportowych) oraz chorób aparatu ruchu utrata białek strukturalnych jest oczywista. Jednak zdarzają się również sytuacje, kiedy psi organizm nie jest zdolny do biosyntezy kolagenu z dostępnych aminokwasów prostych ze względu na brak substancji, które są do niej niezbędne. Są to: związki siarki, miedź, cynk, magnez, mangan, żelazo, arginina, witaminy B2, A, D3, C, glukoza, antyoksydanty, enzymy i aminokwasy (głównie prolina, glicyna i lizyna). Wówczas należy skupić się na suplementacji tychże związków.

Niedoceniana kurkuma

Niedocenianą, lecz ciekawą rośliną jest ostryż długi, czyli kurkuma. Do substancji najaktywniejszych kurkumy zalicza się kurkuminoidy. W ich skład wchodzą m.in. demetoksykurkumina, cyklokurkumina oraz kurkumina. Ta ostatnia wykazuje wysoką aktywność antyoksydacyjną, wpływa ochronnie na układ pokarmowy i wątrobę oraz przyczynia się do obniżenia poziomu zapalnych białek. Już jednorazowe podanie kurkuminy minimalizuje natężenie bólu. Zaleca się podawanie jej psom starszym, z chorobami układu krążenia, stanami zapalnymi stawów lub będącym w trakcie chemioterapii. Nadal stosuje się ją rzadko ze względu na słabą biodostępność, jednak można ją poprawić za pomocą jonów cynku, magnezu, selenu lub albumin. 

Glukozamina i siarczan chondroityny

Popularnymi chondroprotetykami są glukozamina i siarczan chondroityny. Glukozamina uczestniczy w syntezie glikozaminoglikanów, spośród których kluczowe znaczenie ma właśnie siarczan chondroityny – najważniejszy składnik macierzy międzykomórkowej chrząstki stawowej. Podawanie ich wpływa na zwiększenie ilości mazi w torebce stawowej, likwidację tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami stawu oraz odbudowę chrząstek stawowych, co ogranicza dolegliwości bólowe. Bardzo często są komponowane z MSM (metylosulfonylometanem), który jako środek przeciwzapalny wpływa na redukcję bólu, zmniejsza gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach, hamuje proces niszczenia kolagenu, działa odtruwająco i detoksykująco, a także regenerująco na tkankę mięśniową oraz poprawia wygląd skóry. Jednak należy pamiętać, że nie powinien być stosowany jako środek podawany stale. 

Na kłopoty ze skórą i sierścią

Jeśli zauważymy u psa kłopoty ze skórą lub okres linienia jest znacznie wydłużony, warto zastanowić się nad konsultacją u dobrego groomera, który podpowie, jak zadbać o sierść psa. Można również rozważyć suplementację spiruliną. Cechuje się ona wysoką zawartością białka i żelaza, ale przede wszystkim witamin z grup A, B, C, D, E oraz K, minerałów (magnezu, miedzi oraz molibdenu) oraz chlorofilu i karotenoidów. Ponadto witaminy antyoksydacyjne – A, C, E – mogą wykazywać działanie hamujące wytwarzanie wolnych rodników w mięśniach szkieletowych, ale również ich obecność jest niezbędna do prawidłowego przyswajania niektórych chondroprotektyków, np. MSM. 
 

Każdy pies pracujący wy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy