Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Temat numeru

21 września 2021

NR 25 (Wrzesień 2021)

Odchów dużych ras – zdrowie, wychowanie, zagrożenia

0 560

Psy dużych i olbrzymich ras wzbudzają bardzo skrajne emocje – od zachwytu po strach. I choć ten ostatni pojawia się zwykle z niewiedzy, to jednak opiekunowie przedstawicieli molosów muszą być przygotowani, iż nie zawsze spotkają się z sympatią społeczeństwa.

„Życie z molosem”

Odbiór dużych i olbrzymich psów przez społeczeństwo w dużym stopniu zależy od wychowania konkretnego osobnika oraz umiejętności opanowania go w przestrzeni miejskiej. To jednak nie jest sprawą prostą i zasadniczo molosy bywają raczej rzadkością na ulicach, mimo iż całkiem sporo ich jest w otoczeniu – po prostu są trzymane z dala od centrów miast i skupisk ludzi.
W klasyfikacji FCI molosy to psy umieszczone w II grupie sekcji, psów górskich, szwajcarskich psów górskich i do bydła oraz małych molosów. Sekcja zawiera dosyć obszerną listę ras, które są charakterystyczne pod kilkoma wspólnymi cechami. Przede wszystkim jeśli chodzi o wielkość – masywny pies powyżej 45 kg, najczęściej z krótkim pyskiem, obdarzony dużą ilością skóry i mocnymi faflami, zaś typ górski molosa to masywna budowa i obfite grube futro oraz spójny dla wszystkich stanowczy charakter. Dodatkowo na listę tę wpisano trzy małe molosy – buldoga francuskiego, boston teriera i mopsa: małe, mocne, krępe psy o krótkich kufach i dużej głowie.
Analizując życie z molosem, należy rozpocząć temat od zapoznania się z charakterystyką konkretnej rasy i jej przeznaczeniem. Zdecydowana część cech dla molosów jest spójna, jednakże zawsze każdą rasę trzeba rozpatrywać indywidualnie. W większości psy z tej grupy służyły jako psy bojowe, do walk, do pracy z bydłem lub jako masywne psy stróżujące. W związku z tym pierwszy wniosek, jaki się nasuwa – muszą to być psy o silnym charakterze, zdecydowane, potrafiące podejmować samodzielne decyzje w sytuacji zagrożenia siebie, powierzonego stada lub swojej rodziny. I w zależności od konkretnej rasy będą się pojawiały drobne różnice, które trzeba rozpatrywać indywidualnie. Niemniej jednak nie jest to pies dla każdego. Właściciel molosa, nawet tego małego, musi być świadomy, iż praca z przedstawicielem tej grupy musi być skrupulatna i opierać się na jasnych zasadach, od których nie ma odstępstw – niemniej powinny być one wdrażane z wyczuciem.
Molosy są psami o sporych po...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy