Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dieta i suplementacja

29 marca 2018

NR 4 (Marzec 2018)

Naturalne źródła substancji o właściwościach przeciwutleniających

0 1184

Podobnie jak u ludzi, także w przypadku zwierząt coraz częściej zwraca się uwagę na korzystny wpływ, jaki wywierają przeciwutleniacze. Ich obecność w diecie zapewnia czworonogom poprawę ochrony żywych komórek i ich fizjologicznych funkcji. Dzięki nim możemy zapobiegać wielu częstym schorzeniom, na które zapadają psy, lub wspomóc ich terapię.

Postęp gospodarczy i naukowy doprowadziły do istotnych zmian nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Niestety, niewłaściwa zmiana składu diety człowieka jest główną przyczyną rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Podobne podłoże ma wiele chorób obserwowanych u psów. Wywołuje to konieczność zachowania odpowiednio urozmaiconej diety, bogatej w składniki biologicznie czynne. Do tego styl życia opiekuna, a tym samym zwierzęcia, często prowadzi do stresu oksydacyjnego, odgrywającego istotną rolę w patogenezie wielu chorób.

POLECAMY

Stres oksydacyjny

Pojawiło się wiele publikacji omawiających znaczenie wolnych rodników (reactive oxygen species – ROS) w stanie zdrowia i choroby oraz rolę antyoksydantów w profilaktyce schorzeń powstających w wyniku szkodliwego działania tych czynników. Biologiczne procesy utleniania i redukcji przebiegają jako reakcje wolnorodnikowe. Wolne rodniki tlenowe i cząsteczki zawierające aktywny tlen odznaczają się wysoką aktywnością chemiczną w stosunku do otaczających je związków organicznych. Powstają one na drodze różnych reakcji transferu elektronów w komórkach organizmu w procesach oddechowych katalizowanych przez szereg enzymów. Podczas redukcji cząsteczki tlenu O2 jednym elektronem powstaje rodnik ponadtlenkowy (O2-), dwoma elektronami – nadtlenek wodoru (H2O2), a trzema – rodnik hydroksylowy (OH-). Duża akumulacja reaktywnych form tlenu w organizmie – w wyniku zaburzonego metabolizmu komórkowego oraz działania czynników zewnętrznych – może prowadzić do zachwiania równowagi pomiędzy reakcjami wolnorodnikowymi i przeciwutleniającymi, a w dalszej kolejności wywołać uszkodzenia struktur komórkowych. Zjawisko to nazywa się stresem oksydacyjnym.

Rola przeciwutleniaczy

Do chorób związanych z nadmiarem wolnych rodników należą m.in.: 

  • miażdżyca, 
  • choroby neurodegeneracyjne i autoimmunologiczne, 
  • choroby układu pokarmowego i oddechowego, 
  • przyspieszone starzenie się, 
  • procesy karcynogenne prowadzące do powstania nowotworów. 

Badania naukowe i epidemiologiczne wykazały, że właśnie czynniki żywieniowe odgrywają istotną rolę w zapobieganiu zmianom powodowanym przez działanie reaktywnych form tlenu. Linią obrony przed destrukcyjnym działaniem nadmiaru rodników są przeciwutleniacze, będące cząsteczkami o zdolnościach hamujących utlenianie, jednocześnie chroniącymi organizm przed stresem oksydacyjnym. Pojęcie „przeciwutleniacz” odnosi się do każdej cząsteczki zdolnej do związania rodnika, zanim dojdzie do uszkodzenia komórki. Antyoksydanty mogą być produkowane przez sam organizm (enzymatyczne, endogenne) bądź dostarczane z pożywieniem i/lub suplementami diety (nieenzymatyczne, egzogenne). Główną rolę w obronie organizmu przed rodnikami, a przez to w utrzymaniu homeostazy, odgrywają przeciwutleniacze pochodzenia endogennego, najczęściej enzymy (dysmutaza ponadtlenkowa, katalaza, peroksydaza glutationu, transferaza glutationu). Działanie przeciwutleniaczy enzymatycznych wspomaga grupa małocząsteczkowych związków nieenzymatycznych, głównie substancji biologicznie czynnych pochodzenia wtórnego, wykazujących właściwości przeciwutleniające. Związki te reprezentowane są przede wszystkim przez: polifenole (kwasy fenolowe i flawonoidy z antocyjanami), witaminy A, C i tokoferole, karotenoidy, selen, chlorofiliny, glutation, indole, fityniany i tiocyjaniany3. Podaż w diecie substancji o działaniu antyoksydacyjnym zapewnia poprawę ochrony żywych komórek i ich fizjologicznych funkcji. Podobnie jak ludzie, psy również mogą korzystać z przeciwutleniaczy. Coraz częściej zwraca się uwagę na ich dobroczynny wpływ na zdrowie psów. 

Źródło antyoksydantów

Jakimi surowcami pochodzenia roślinnego powinniśmy suplementować dietę, aby utrzymać właściwy poziom witamin i innych substancji przeciwutleniających? Cennym naturalnym źródłem antyoksydantów są niektóre warzywa, owoce, przyprawy i zioła. Aktualnie dużo uwagi poświęca się substancjom o działaniu antyoksydacyjnym pochodzenia naturalnego. Dlatego stała podaż antyoksydantów jest niezbędnym elementem diety nie tylko człowieka, ale również współczesnego psa domowego.

Antyoksydanty działają poprzez różne mechanizmy neutralizacji i wychwytywania wolnych rodników, czego efektem może być ochrona struktur komórkowych. Ze względu na te właściwości przypisuje się im działanie przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwnowotworowe i przeciwmutagenne. Niewiele psów zjada wystarczająco dużo świeżych warzyw i owoców, aby otrzymać odpowiednią ilość przeciwutleniaczy potrzebnych dla ich organizmu. Dlatego warto rozważyć dodatkowe źródła antyoksydantów w diecie psa. Chociaż wszystkie przeciwutleniacze są korzystne dla psów, niektóre z nich są szczególnie skuteczne w leczeniu ich problemów zdrowotnych.

 

Czy wiesz, że...

Antyoksydanty działają poprzez różne mechanizmy neutralizacji i wychwytywania wolnych rodników, czego efektem może być ochrona struktur komórkowych.

 

Borówka (Vaccinium myrtillus L.)

Właściwości lecznicze owoców roślin jagodowych znane były już w starożytności. Owoce borówki czernicy (Vaccinium myrtillus L.), zwanej inaczej czernicą, czarną jagodą lub borówką, wyróżniają się bardzo wysoką aktywnością przeciwutleniającą oraz bogatym składem antocyjanów. Najważniejszym składnikiem borówki są związki fenolowe. Całkowita zawartość tych związków wynosi ok. 30 mg/g suchej masy (s.m.), z czego 70% stanowią antocyjany, a następnie (10%) – pochodne kwasu hydroksycynamonowego. Wśród występujących antocyjanów należy wymienić: malwidynę i delfinidynę, natomiast wśród fenolokwasów: kwas p-kumarowy, hydroksykawowy i 3,4-dimetoksycynamonowy. Antocyjanom zawartym w borówkach przypisuje się właściwości poprawiania mikrocyrkulacji krwi oraz redukcji niektórych zaburzeń wzroku. Zawarte w owocach karotenoidy (luteina, zeaksantyna) i antocyjany poprawiają widzenie nocne i zwiększają zdolności adaptacyjne do ciemności. W tradycyjnej medycynie ludowej stosuje się je do regulowania pracy układu pokarmowego. Czarne jagody stosowane są jako lek przeciwbiegunkowy i przeciwzapalny dzięki ochronnemu działaniu na naczynia kapilarne i zmniejszeniu przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych. W badaniach na szczurach wykazano, że kompleks antocyjanów zawarty w ekstrakcie z Vaccinium myrtillus ma zdolność usuwania wolnych rodników oraz hamowania procesu peroksydacji lipidów w komórkach wątroby. Stopień hamowania zależy od stężenia ekstraktu; efekt hamujący obserwowano przy stężeniach 50, 75 i 100 μg/ml i był podobny do wyników uzyskanych przy zastosowaniu dysmutazy ponadtlenkowej jako kontroli.

W wielu badaniach klinicznych, opisujących wpływ diety bogatej w owoce jagodowe (acai, winorośli, porzeczki, żurawiny, truskawki, maliny oraz borówki) na zdrowie, stwierdzono wysoką aktywność przeciwutleniającą, zmniejszenie peroksydacji lipidów oraz zwiększenie frakcji lipoproteiny HDL. Dieta taka wpływa na poprawę parametrów czynników ryzyka dla chorób sercowo-naczyniowych. Zatem suplementacja owoców jagodowych może stanowić efektywną strategię stosowaną w zapobieganiu stresowi oksydacyjnemu, związanemu z występowaniem tych chorób.  Dodatkowo wyciągi z owoców Vaccinium myrtillus znajdują zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej oraz przyspieszają gojenie śluzówki przewodu pokarmowego. Antocyjany i taniny zawarte w owocach borówki czernicy wykazują także aktywność bakteriobójczą i działają przeciwzapalnie. Mózg psa seniora jest szczególnie wrażliwy na działanie wolnych rodników, które niszczą komórki nerwowe mózgu i powodują przyspieszone starzenie się mózgu. Polifenole borówki mogą przeciwdziałać tym uszkodzeniom, pomagając unieszkodliwić wolne rodniki, co wykazano w badaniach na psach rasy beagle.

Dzika róża (Rosa canina)

Do surowców o dużej zawartości związków przeciwutleniających należą także owoce dzikiej róży (Rosa canina). To, co potocznie nazywa się owocem róży, w rzeczywistości jest jej owocem rzekomym (pozornym), zwanym też pseudoowocem. Dopiero pod barwną, mięsistą okrywą znajdują się twarde orzeszki stanowiące owoce właściwe. Do celów przetwórczych używa się pseudoowocni. Analiza składu chemicznego potwierdza ich wyjątkową wartość dietetyczną, chemoprewencyjną i leczniczą, co wzbudza duże zainteresowanie tym surowcem. Owoce dzikiej róży są bogactwem kwasów i składników polifenolowych. W porównaniu z innymi owocami zawierają one bardzo dużo witaminy C – ok. 40 mg/g s.m. (1250 mg/
100 g surowca) oraz karotenoidów – ok. 730 mg/g s.m., wśród których przeważa likopen i beta-karoten. Oprócz kwasu L-askorbinowego w owocach znajduje się kwas dehydro-L-askorbinowy, który jest produktem utleniania kwasu 
L-askorbinowego. Zawartość witaminy C w owocach róży jest 10 razy większa niż w owocach czarnej porzeczki, a 100 razy
większa niż w jabłkach. Trzy owoce dzikiej róży mogą pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C. Obecnie praktycznie nie izoluje się witaminy C z roślin i powszechnie stosuje się jej syntetyczny odpowiednik, ale lepiej przyswajalna jest witamina C pozyskana z surowców naturalnych. Witamina C obecna w dzikiej róży hamuje tworzenie się związków chemicznych odpowiedzialnych za procesy rakotwórcze, np. nitrozoamin. W owocach dzikiej róży obecne są też witamina E (ok. 70 mg/100 g) i różne związki z grupy flawonoidów, w tym m.in. astragalina, izokwercetyna i tylirozyd oraz proantocyjanidyny. Zawarte w owocach karotenoidy są bardzo cenione jako naturalne barwniki spożywcze. Istotnym odkryciem, związanym z wykorzystaniem owoców róży w farmacji, było wyizolowanie aktywnej substancji – galaktolipidu (GOPO) odpowiedzialnego za działanie przeciwzapalne. Działanie to wynika z tego, że następuje hamowanie chemotaksji leukocytów, obniżenie stężenia białek ostrej fazy (CRP) oraz zmniejszenie stężenia kreatyniny w osoczu. Badania dowodzą, że u chorych cierpiących na przewlekłe stany zapalne kości i stawów po przyjęciu sproszkowanych owoców róży następuje polepszenie ruchomości stawów, a także złagodzenie bólu. Ponadto wykazano, że obecność witamin (w tym wit. C) oraz flawonoidów wspomaga działanie galaktolipidu12. Owoce dzikiej róży to doskonały surowiec do witaminizowania produktów mniej zasobnych w witaminę C zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w przekąskach dla psów. Jest podstawowym suplementem używanym do uzupełnienia niedoborów witaminy C u psów. Psy pokrywają swoje zapotrzebowanie na witaminę C w wyniku syntezy własnej, niemniej jednak w szczególnych stanach (stres, choroba) ilość produkowanej w ich organizmie witaminy C może być niewystarczająca i wymagać zewnętrznej suplementacji. Witamina C usprawnia również procesy wchłaniania żelaza, co jest wykorzystywane w terapii anemii z niedoboru żelaza. Warto wzbogacać w nią dietę zwierząt starszych oraz z problemami kostno-stawowymi, gdyż zawarta w owocu dzikiej róży witamina C wykazuje działanie stymulujące syntezę kolagenu. Dawniej wiązano osteodystrofię przerostową z niedoborem kwasu askorbinowego w organizmie. Opisano nawet metodę zapobiegania dysplazji stawów biodrowych u szczeniąt predysponowanych do rozwoju tej choroby, w której używano bardzo wysokich dawek witaminy C13. Jednak badania Fries i Remedios14 tego nie potwierdziły.
Owoce dzikiej róży i zawarte w nich przeciwutleniacze, a w szczególności związki polifenolowe, mogą odgrywać istotną rolę w profilaktyce wielu chorób nie tylko u ludzi, ale również u psów. 

 

Czy wiesz, że...

Owoce dzikiej róży i zawarte w nich przeciwutleniacze, a w szczególności związki polifenolowe, mogą odgrywać 
istotną rolę w profilaktyce wielu chorób nie tylko u ludzi, ale również u psów. 

 

Burak zwyczajny (Beta vulgaris L.)

Zdolność do wygaszania wolnych rodników mają również czerwono-fioletowe barwniki, betacyjaniny, należące do grupy betalain. Bogatym źródłem betacyjanin są buraki ćwikłowe (Beta vulgaris L. subsp. vulgaris), kaktusy należące do rodzaju Hylocereus i Opuntia oraz amarantus. W Polsce powszechnie dostępnym źródłem betacyjanin jest burak ćwikłowy, który –
oprócz tego, że może być spożywany w stanie świeżym – jest cennym surowcem wykorzystywanym w przemyśle spożywczym do produkcji suszu, mrożonek, soków pitnych i zagęszczonych, a także do produkcji naturalnych barwników (betacyjanin) stosowanych jako dodatki do żywności. Znalazł również zastosowanie w produkcji pożywienia dla psów. Warto podkreślić, że ogrzewanie suszu buraczanego poza środowiskiem wodnym powoduje degradację barwników betalainowych, szczególnie betacyjanin, ale nie następuje utrata aktywności przeciwutleniającej, a wręcz jej przyrost. Ogrzewanie ułatwia również ekstrakcję z tkanki buraka innych związków, poza barwnikami, które także wykazują aktywność przeciwutleniającą, np. kwasu ferulowego. Kwas ferulowy zaliczany jest do grupy polifenoli. W buraku ćwikłowym stwierdza się go średnio 
14,4 mg/100 g. Betalaina może aktywować mitochondrialny szlak apoptozy komórek nowotworowych. Regularne spożywanie żywności bogatej w betacyjaniny może prowadzić do ograniczenia występowania chorób degeneracyjnych, a w szczególności nowotworów. 

Ten rodzaj chemioprewencji ma na celu zapobieganie, zahamowanie lub/i odwrócenie procesu nowotworzenia, szczególnie we wczesnych etapach. Czas od zainicjowania zmian powodujących powstawanie nowotworu do rozwinięcia się klinicznie rozpoznawalnych objawowo zmian chorobowych jest relatywnie długi. Pozwala to na wczesną interwencję żywieniową.

Ostropest plamisty (SILYBUM MARIANUM (L.) GAERTN.)

Źródłem naturalnych antyoksydantów jest też ostropest plamisty (Silybum marianum (L.) Gaertner). Ostropest znany był już w starożytności jako naturalny lek. Jego właściwości wykorzystywano przy schorzeniach wątroby i w żółtaczce. Właściwości przeciwutleniające zawdzięcza obecności sylimaryny występującej w jego owocach, nasionach i liściach. Sylimaryna (ang. silymarin) jest zbiorczym określeniem grupy flawonolignanów – sylibiny, sylidiaminy, sylikrystyny i isosylibininy. Efektami działania sylimaryny są zarówno stabilizacja, jak i uszczelnianie błon komórek wątrobowych, ponadto chroni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy