Kocia komunikacja

jak czytać kocie sygnały, by uniknąć nieporozumień?

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Koty to zwierzęta z bardzo mocno rozwiniętym systemem komunikacji, który obejmuje wiele elementów. Aby dobrze porozumieć się z kotem, warto bliżej zapoznać się z jego językiem. Pomaga to w uniknięciu wielu kłopotów i znacząco poprawia relację na linii człowiek – zwierzę.

Aby móc nawiązać jakąkolwiek formę „dialogu”, niezbędne są podstawy, czyli poznanie kociego języka. Żeby to osiągnąć, należy najpierw uświadomić sobie, jakie informacje koty przesyłają i w jaki sposób to robią między sobą. Okazuje się bowiem, że choć zwierzęta te potrafią częściowo adaptować się do „rozmów” z ludźmi, to jednak podstawa ich języka pozostaje niezmieniona. Mówiąc wprost: koty traktują nas tak, jakbyśmy również należeli do ich gatunku, tyle tylko, że w ich oczach jesteśmy lekko nierozgarnięci i reagujemy prawidłowo tylko na część sygnałów. I niestety, często trzeba nam powtórzyć daną wiadomość, zanim prawidłowo ją odczytamy i na nią zareagujemy. Z punktu widzenia części zwierząt potrafi to być naprawdę irytujące.

Trzy grupy sygnałów

Istnieje wiele podziałów kociego „słownika”, jednak w moim odczuciu warto wyjść od poszczególnych rodzajów kocich komunikatów. Możemy wyróżnić trzy grupy: sygnały wizualne, dźwiękowe oraz zapachowe. Bez poznania ich specyfiki trudno odczytać wysyłany przez zwierzę przekaz. Niezależnie od tego, czy kocie komunikaty zawierają w sobie jakąś skomplikowaną, wieloelementową i zakodowaną informację, czy też, jak raczej sugeruje Jack Page, są jedynie wyrazem konkretnych uczuć bądź emocji przeżywanych przez zwierzę w danym momencie, warto zwrócić uwagę na pewien fakt, o którym zapominać nie wolno. Jest nim kontekst, w którym kot komunikuje się ze światem. Jak słusznie zwraca uwagę Heather Dunphy w swojej książce zatytułowanej Sekretny język kotów: „Interpretacja niektórych kocich zachowań bywa trudna, jeśli rozpatrujemy je w oderwaniu od innych”. Autorka ilustruje to obrazowym przykładem odczytywania ułożenia kociego ogona, który dla wielu jest rodzajem „barometru” kocich zachowań. Otóż: „Kot sygnalizuje lęk lub agresję podkuleniem ogona lub jego podniesieniem, jednoczesne uniesienie ogona i jego usztywnienie towarzyszy czasem stanom podniecenia. Jak się zorientować, co dany ruch oznacza w konkretnej sytuacji? Jedynym rozwiązaniem jest uwzględnienie szerszego kontekstu przekazów”. Zacytowany fragment wydaje się jasno pokazywać, jak wiele...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy