Jak wybrać odpowiedni model żywienia dla swojego psa lub kota?

Temat numeru

Współczesny świat oferuje bardzo wiele możliwości żywienia naszych domowych towarzyszy – psów i kotów. Opiekunowie coraz częściej zaczynają dostrzegać, że ich opcje nie ograniczają się jedynie do karm dostępnych w pobliskim markecie, choć oferta tychże także staje się coraz szersza! Internet wcale jednak nie ułatwia sprawy. Wśród internetowych porad łatwo się pogubić, a każdy chciałby, aby jego pupil zjadał pokarm smaczny i dobrej jakości. W artykule omówimy wady i zalety każdej z możliwości, aby pomóc opiekunom zwierząt podejmować świadome decyzje. 

Od razu chciałabym jednak zastrzec, że nie będę tutaj rozpatrywać wegetariańskich i wegańskich modeli żywienia psów i kotów, ponieważ uważam za nieetyczne pozbawianie ich pokarmu, do którego spożywania są przystosowane. Wyjątkiem są specyficzne stany chorobowe, które mogą wymagać wycofania produktów pochodzenia zwierzęcego bądź ich znaczącego ograniczenia. Tekst ten jednak dotyczy zwierząt zdrowych, a to właśnie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są surowcami w największym stopniu pokrywającymi zapotrzebowanie psa i kota na składniki odżywcze. To właśnie te produkty są źródłem pełnowartościowego białka, tłuszczu, witamin oraz składników mineralnych. 

Znaczenie żywienia

„Podstawowym warunkiem prawidłowego przebiegu wszystkich procesów życiowych dla człowieka jest systematyczne pobieranie pożywienia, a wraz z nim energii chemicznej zawartej w tym pożywieniu. Energia ta jest uwalniana w wyniku utleniania makroskładników pokarmowych, takich jak węglowodany, tłuszcz i białka, a wykorzystywana jest w procesach metabolicznych” – pisał w swojej książce Żywienie w chorobach nowotworowych Andrzej W. Szawłowski. 

Dlaczego w ogóle warto zastanawiać się nad żywieniem naszego pupila? Czy potrzebujemy aż tak zagłębiać się w ten obszar życia naszego pupila? Moim zdaniem tak, ponieważ to właśnie żywienie jest jednym z najistotniejszych czynników mających wpły...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy