Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening i szkolenie , Otwarty dostęp

17 stycznia 2020

NR 15 (Styczeń 2020)

Jak stworzyć psu bezpieczny azyl?
Nauka komendy „na miejsce” i wprowadzenia kojca krok po kroku

0 753

Podstawową potrzebą wszystkich zwierząt, obok potrzeb fizjologicznych, takich jak jedzenie, picie czy sen, jest potrzeba bezpieczeństwa. Ograniczenie przestrzeni często działa na psy kojąco, musi być ono jednak odpowiednio wprowadzone.

W ograniczonych przestrzeniach psy czują się bezpieczniej. Miejsca te muszą jednak spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinny być swego rodzaju zakrytą „norką”. Najlepszym rozwiązaniem są transportery materiałowe lub zakrycie klatki kocem. Taki kojec trzeba wprowadzać bardzo stopniowo i pies musi mieć z nim tylko miłe skojarzenia. Nie wolno przy nim ani w jego pobliżu karcić psa, krzyczeć na niego ani wykonywać żadnych czynności (np. higienicznych), za którymi pies nie przepada. Klatka/transporter/namiot powinny być wyściełane czymś miękkim i przyjemnym, tak aby odpoczynek w nich był dla psa atrakcyjny (np. dry bed, czyli posłanie, które przepuszcza płyn tylko w jedną stronę).

POLECAMY

Usytuowanie legowiska/klatki/kojca

Legowisko powinno zajmować niezmienne miejsce w domu, nie należy go przesuwać. Powinno stać w spokojnym otoczeniu, ale z widokiem na najważniejszą część mieszkania (czyli tę, gdzie głównie przesiaduje rodzina). Nie powinno stać w ciągu komunikacyjnym ani w miejscu, gdzie często coś np. wyciągamy (przy szafce, lodówce itp.). Jeżeli pies sam z siebie wejdzie do kojca – entuzjastycznie go chwalimy i nagradzamy (tzw. wyłapywanie).

Wprowadzenie komendy „na miejsce”

Krok 1: Stajemy z psem w odległości ok. 1 m od kojca. Dłonią ze smakołykiem naprowadzamy go do wejścia na legowisko i nagradzamy. Następnie powtarzamy czynność, starając się naprowadzić psa do pozycji leżącej. Rozsypujemy także co jakiś czas smakołyki na legowisku. Czynności te powtarzamy codziennie, po kilka razy.
Krok 2: Kiedy pies reaguje na gest wskazania kojca, powtarzamy czynności z kroku 1, dodając komendę przed wskazaniem kojca. Również powtarzamy codziennie, po kilka razy.
Krok 3: Kiedy pies na polecenie wchodzi i kładzie się na legowisku, tym razem odczekujemy kilka sekund przed nagrodzeniem go. Stopniowo przeciągamy czas.
Krok 4: Powtarzamy czynności z kroku 3, ale przed nagrodzeniem psa wykonujemy jakiś ruch (np. odchodzimy na krok, obracamy się) i dopiero podajemy smakołyk. Stopniowo zwiększamy odległość od legowiska.
Krok 5: Wprowadzamy komendę zwalniającą.

Skojarzenie kojca z bezpieczeństwem oraz przyjemnością

Co jakiś czas podrzucamy do kojca smakołyki, gryzaki i zabawki wypełnione jedzeniem. Jeśli pies je weźmie i wyniesie z tego miejsca, udajemy, że chcemy psu je zabrać, delikatnie naprowadzając do kojca. Uwaga! Tego ćwiczenia nie wykonujemy, jeśli pies broni zasobów! Chwalimy słownie, jeśli pies konsumuje w legowisku.

Przyzwyczajanie do zamykania w kojcu/klatce/transporterze

Krok 1: W pierwszym etapie przyzwyczajania do klatki drzwiczki są zawsze otwarte. Gd...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy