Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dieta i suplementacja

29 marca 2018

NR 4 (Marzec 2018)

Jak czytać etykiety karm gotowych?

0 262

Jednym z podstawowych warunków utrzymania zdrowia psów i kotów jest ich prawidłowe żywienie. Wybór odpowiedniej diety dla czworonoga może stanowić dla opiekuna poważne wyzwanie, zwłaszcza w obliczu mnogości dostępnych na rynku produktów. Z tego powodu warto nauczyć się czytać etykiety karm gotowych, co pozwala na obiektywną ocenę produktów i najlepsze dopasowanie pokarmu do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Prawidłowe żywienie psów i kotów polega na podawaniu im pokarmów, które w pełni zaspokoją potrzeby żywieniowe pupila. Celem pokarmu jest dostarczanie składników odżywczych (białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów). Warto wiedzieć, że część tych składników zwierzę jest w stanie „wyprodukować” samodzielnie w trakcie przemian biochemicznych zachodzących w organizmie. Jednakże istnieje duża grupa substancji, tzw. niezbędnych składników odżywczych, które nie mogą być wytworzone przez psa lub kota i muszą być dostarczone z pokarmem. Bardzo ważna jest również świadomość, że potrzeby żywieniowe różnią się w zależności od: gatunku zwierzęcia, wieku, wielkości rasy (masy ciała), aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego (np. ciąży, laktacji) czy stanu zdrowia lub choroby. Wszystkie niezbędne dla danego gatunku składniki odżywcze muszą być zbilansowane z energią tak, aby zwierzę w odpowiedniej porcji pożywienia otrzymywało wymaganą dawkę kalorii i substancji odżywczych. Taka dieta pozwala na utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji czworonoga. Jak zatem dowiedzieć się, czy dany produkt będzie dobry dla naszego pupila?

Zasady etykietowania karm

W Unii Europejskiej sposób opisywania karm dla zwierząt jest ściśle regulowany poprzez wytyczne prawne. Etykieta produktu musi spełniać szereg wymagań, aby mógł on znaleźć się w sprzedaży. Jednym z najobszerniejszych i najbardziej szczegółowych dokumentów określających zasady etykietowania karm jest Kodeks dobrej praktyki znakowania karm Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF). FEDIAF to organizacja zrzeszająca ok. 650 producentów karm działających w lokalnych stowarzyszeniach w 21 krajach Europy. W Polsce taką organizacją jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych POLKARMA. Jej podstawowymi celami są dbałość o jak najwyższe standardy produkcji karm oraz propagowanie udowodnionej naukowo wiedzy na temat żywienia zwierząt i odpowiedzialnej opieki nad nimi. Etykiety karm, które spełniają warunki założone przez FEDIAF, dostarczają rzetelnych informacji na temat cech, składu oraz zastosowania produktu.

Dla kogo jest ten produkt? 

Na opakowaniu każdej karmy powinna znajdować się informacja na temat przeznaczenia danego produktu dla konkretnego gatunku zwierząt. Z etykiety dowiemy się także, dla jakiego etapu życia lub wielkości rasy został opracowany pokarm. Możemy znaleźć karmy dla szczeniąt/kociąt (typu junior), dorosłych osobników (adult), zwierząt w podeszłym wieku (senior), a także np. ras małych, średnich i dużych. Dodatkowo na niektórych karmach możemy odszukać informację, dla jakiego stylu życia (np. dla kotów aktywnych lub niewychodzących) czy stanu fizjologicznego (np. dla suk karmiących) jest przeznaczone dane pożywienie. To istotna wiedza, która pozwala na jak najlepsze dopasowanie pokarmu do potrzeb pupila.

Pełnoporcjowa czy uzupełniająca?

Bardzo ważną informacją, która musi znajdować się na etykiecie karmy, jest określenie, czy mamy do czynienia z karmą pełnoporcjową, czy uzupełniającą. Karma opisana jako pełnoporcjowa może stanowić wyłączny pokarm dla zwierzęcia, a jej producent gwarantuje, że w dziennej porcji dostarczy ona zdrowemu kotu lub psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze i energię w odpowiednich dla niego ilościach i proporcjach. Karmy pełnoporcjowe dzieli się na karmy suche, mokre i półwilgotne. Z kolei produkt opisany jako karma uzupełniająca nie jest kompletny pod względem żywieniowym i nie może być jedynym źródłem składników odżywczych dla czworonoga. Tego rodzaju produkty wykorzystuje się w celu uzupełnienia innych pokarmów i ich pełnego zbilansowania, wspomagania zdrowia lub po prostu, by sprawić pupilowi przyjemność.

Karmy uzupełniające obejmują bardzo szeroką gamę produktów. Należą do nich: przekąski, suplementy i gryzaki. Ze względu na to, że niektóre przysmaki mogą zawierać znaczne porcje energii, należy ją uwzględnić w dziennej porcji pokarmu. Przyjmuje się, że energia pochodząca z pokarmów uzupełniających nie powinna przekraczać 10% dziennej porcji kalorii. Jest to bardzo ważne, gdyż nadmiar przyjętej energii w stosunku do zapotrzebowania czworonoga będzie skutkował rozwojem nadwagi i otyłości. Dlatego istotne jest przestrzeganie zalecanej przez producenta instrukcji stosowania. Podawanie przysmaków niesie za sobą wiele korzyści dla pupila i opiekuna. Sprzyja budowaniu pozytywnej więzi między człowiekiem a zwierzęciem, pomaga w procesie nauki dzięki pozytywnemu wzmocnieniu pożądanych zachowań lub zwyczajnie sprawia pupilowi radość.

Dodatkową grupą karm uzupełniających są przekąski funkcjonalne, wpływające pozytywnie na zdrowie zwierzęcia dzięki specyficznym właściwościom, np. specjalnemu składowi, kształtowi czy teksturze. Należą do nich międz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy