Fizjoterapia bólu u pacjentów geriatrycznych

Temat numeru

Rehabilitacja zwierząt nie jest nowym pomysłem, ale wiedza na jej temat nie do końca jest powszechna wśród właścicieli. Tymczasem ta dziedzina jest doskonałym wsparciem dla pacjentów geriatrycznych, ponieważ to oni najczęściej pojawiają się w gabinetach. Potrzebują długofalowego wsparcia, szczególnie przeciwbólowego – niejednokrotnie właśnie dzięki rehabilitacji zwierzęta zmniejszają dawki przyjmowanych środków uśmierzających ból.

Plan pracy z pacjentem geriatrycznym należy wprowadzać jako element utrzymania dobrej jakości życia pacjenta. Niektórych zmian nie jesteśmy w stanie cofnąć, a możemy działać jedynie objawowo, dlatego tak ważne jest wczesne diagnozowanie zmian i umiejętność oceny, czy zwierzę odczuwa dyskomfort – ból. 

Czym jest ból u zwierząt?

Według literatury, ból określany jest jako nieprzyjemne doznanie spowodowane urazem lub chorobą. Wiąże się z cierpieniem, dyskomfortem, nie-
przyjemnymi odczuciami fizycznymi i psychicznymi, które wyzwalają w zwierzęciu, tak samo jak w człowieku, określone zachowania i reakcje służące eliminacji bólu lub zmniejszenia jego natężenia w celu uzyskania ponownej homeostazy organizmu.

Po czym poznać BÓL?

Symptomy, które mogą świadczyć o odczuwaniu bólu i na które należy zwrócić uwagę u zwierząt, to głównie nadmierne reakcje na bodźce, których zwierzę do tej pory nie wykazywało (np. piszczenie lub skomlenie przy głaskaniu, zakładaniu szelek czy braniu na ręce). Kolejnymi objawami są: chowanie się, szukanie miejsc cichych i zaciemnionych, najlepiej z daleka od hałasów codzienności, które wcześniej nie przeszkadzały zwierzęciu. Warto zwrócić uwagę również na okresowe zmiany nastroju, uzależnione od pory dnia lub od pogody – np. apatia przy zmianach pogodowych, niechęć do ruchu w deszczowy dzień – mogą bowiem świadczyć o bólu, szczególnie kostnym – pogoda ma wpływ na zwierzęta i tak faktycznie jest, ponieważ organizmy żywe wykazują polaryzację elektryczną na poziomie poszczególnych komórek. W praktyce oznacz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy