Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja

8 marca 2018

NR 3 (Styczeń 2018)

Epidemiologia w zespole patologicznego zbieractwa zwierząt

0 1670

Niepokojącym zjawiskiem jest gromadzenie w domu niezliczonej ilości przedmiotów, które nie ma nic wspólnego z kolekcjonerstwem. Szczególnym rodzajem tego zaburzenia jest niekontrolowane zbieractwo zwierząt.

Wszyscy całe życie coś zbieramy. Jedni torebki plastikowe, inni perfumy, długopisy, pocztówki, gazety, obrazy. Chcemy mieć coś swojego, tylko naszego, rzeczy, wśród których czujemy się dobrze, bezpiecznie i mamy poczucie odskoczni od codziennego życia w stresie. Takie hobby jest jak najbardziej naturalnym zachowaniem, wynikającym z uwarunkowań życia w rozwijającej się cywilizacji.

POLECAMY

Niepokojące jest jednak, gdy niewinne zbieranie np. znaczków przeradza się w gromadzenie w domu niezliczonej ilości przedmiotów, niemające nic wspólnego z kolekcjonerstwem. Na tym tle dochodzi w rodzinie do nieporozumień, a zbierający często słyszy: „Nie ma już miejsca na twoje hobby” czy „Może czas najwyższy wyrzucić część tych śmieci”. Niechęć do usuwania zbędnych przedmiotów, wręcz gromadzenie ich w nieograniczonym nadmiarze daje podstawy do zastanowienia się, czy to nie syllogomania.

Definicja

Syllogomania – czy też zespół patologicznego zbieractwa – w literaturze medycznej w Polsce opisana została w 1974 r.

Mimo późniejszych licznych wzmianek w piśmiennictwie naukowym zaburzenie to nie zostało wpisane do ICD-10. Natomiast w USA zostało zaklasyfikowane jako choroba społeczna i wpisane do klasyfikacji amerykańskiej chorób, DSM-5, obowiązującej od 2013 r. 

 

Czy wiesz, że…

Aż 2–5% populacji światowej dotknięte jest syllogomanią. 76% to kobiety, a aż 46% spośród nich jest powyżej 60. roku życia. W ich domach najczęściej bytują koty – to aż 65% wszystkich zwierząt.

 

Jak pisał G.J. Patronek: „Patologiczne zbieractwo to nabywanie, zbieranie, gromadzenie oraz trudności z pozbywaniem się rzeczy nieużytecznych lub o małej wartości, o ile tego typu aktywność jest nasilona tak, że powoduje obniżenie poziomu funkcjonowania społecznego lub jego całkowitą dezorganizację”.

Zbieractwo zwierząt nie ogranicza się tylko do zwierząt domowych, takich jak psy czy koty. Zbierane są również zwierzęta hodowlane: konie, krowy, kury, króliki, zwierzęta egzotyczne itp.

W przypadku zwierząt zarówno domowych, jak i hodowlanych liczba nagromadzonych przez zbieracza sztuk uniemożliwia zapewnienie im prawidłowych warunków bytowania i opieki weterynaryjnej. Jednak zbieracze temu zaprzeczają. Próby racjonalnego argumentowania, by przestali zbierać zwierzęta, są, niestety, nieskuteczne. W związku z tym kompulsywne gromadzenie zwierząt może być scharakteryzowane raczej jako objaw zaburzenia umysłowego niż jako celowe okrucieństwo wobec zwierząt.

Należy też zwrócić uwagę, że równolegle ze zbieraniem zwierząt mogą być też gromadzone rozmaite przedmioty codziennego użytku. To nagromadzenie powoduje, że z czasem normal...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy