Dzikie zwierzę przed kominkiem

czyli komentarz do sprawy pumy Nubii

Temat numeru

W połowie lipca 2020 r. polskie społeczeństwo zostało podzielone przez dwa wydarzenia: drugą turę wyborów prezydenckich oraz aferę wokół sprawy pumy, która na mocy prawomocnego wyroku sądu miała być odebrana z prywatnych rąk i trafić do wskazanego ośrodka, którym był Ogród Zoologiczny w Poznaniu. Nie chcę w tym tekście stawać po żadnej ze stron tego sporu, nie zamierzam wypowiadać się na temat ani działań dotychczasowego opiekuna, ani dyrektor Ewy Zgrabczyńskiej. Chciałabym spojrzeć na ten temat szerzej i zadać pytanie: Jak do tego doszło, że dziki drapieżnik zamieszkał w prywatnym domu, i czy jest to dobre?

„Chcę mieć dużego kota”

W przypadku tej historii, tak jak w przypadku wielu innych, podobnych, wszystko zaczęło się od magicznego słowa „chcę!”. Ktoś chce mieć w domu dzikie zwierzę: ssaka, ptaka, gada, płaza – różne są tego odmiany. Nierzadko jest to zwierzę z gatunku uznanego za zagrożony lub objętego jakąś formą ochrony. Część z tych osób ma na tyle „przyzwoitości”, by nie próbować pozyskiwać zwierząt z natury (jak to bywało kiedyś), lecz postanawia wejść w posiadanie takiego „pupila” legalnie. Jak? Kupując go z hodowli.

I tu wielu osobom otwierają się oczy, no bo „Jak to z hodowli? To są hodowle lwów? Tygrysów? Pum?”. Ano są, tak samo jak węży, niedźwiedzi, papug, ptaków drapieżnych i setek innych gatunków. W dzisiejszych czasach można zamówić sobie praktycznie wszystko – tam, gdzie jest popyt, pojawia się i podaż. Sama pamiętam, jak we wczesnym okresie nastoletnim zżymałam się, że nie chcę mieć nic wspólnego z internetem, bo to miejsce, poprzez które można sobie legalnie zamówić tygrysa, a potem go zastrzelić. Dzisiejszy świat pokazuje, że w zbliżony sposób można sobie zamówić inne dzikie zwierzę i trzymać je na domowej kanapie. Nigdy nie przypuszczałam, że w tamtych nastoletnich deklaracjach znajdę się tak blisko smutnej prawdy.

Ale wróćmy do meritum. Jeśli już ktoś chce mieć tego dużego kota i chce to zrobić legalnie, to w Polsce w tym celu może wykonać kilka ruchów o charakterze administracyjnym – np. zarejestrować działalność cyrkową (jak było w tym przypadku) i na tej p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy