Dieta w chorobach wątroby

Dieta i suplementacja

Choroby wątroby u psów i kotów są często diagnozowane. Ma to związek z coraz powszechniej występującą otyłością u tych zwierząt. W niniejszym artykule omówimy najczęściej występujące choroby wątroby w kontekście wsparcia pacjenta za pomocą odpowiedniej dietoterapii i suplementacji.

Odpowiednio dobrana dieta jest bardzo istotnym czynnikiem w leczeniu schorzeń wątroby. Musi być odżywcza i odpowiadać potrzebom organizmu. Nie należy rezygnować z udziału białka pochodzenia zwierzęcego w diecie ani ograniczać jego podaży. Musi to jednak być białko wysokiej jakości.

Budowa i funkcje wątroby

Jednym z najważniejszych narządów organizmu jest wątroba. Jej waga stanowi w przybliżeniu 3% masy ciała dorosłego psa i kota. U psów i kotów, czyli u udomowionych zwierząt mięsożernych, ma ona bardzo głębokie wcięcia międzypłatowe, co pozwala rozpoznać każdy płat. Jedną z głównych funkcji tego organu są procesy detoksykacji organizmu na drodze licznych reakcji biochemicznych lub też wydalanie z żółcią uprzednio zobojętnionych substancji toksycznych oraz katabolizm wielu związków toksycznych egzo- i endogennych. Do podstawowych czynności wątroby i dróg żółciowych należą również tworzenie i wydzielanie żółci oraz uczestnictwo w podstawowych przemianach metabolicznych. Wątroba pełni funkcję magazynu dla witamin A, D i B12, a także dla lipidów, glikogenu, żelaza, miedzi oraz cynku, a jako narząd o najwyższej temperaturze odgrywa istotną rolę w termoregulacji. Warto pamiętać, że hepatocyty, które są podstawowym elementem strukturalnym miąższu wątroby, należą do komórek szczególnie podatnych na toksyczne uszkodzenia. Wszystkie organizmy tlenowe zależne są od tlenu, który jest niezbędny m.in. do wytwarzania energii w postaci ATP. Pożyteczne dla organizmu zużycie pochłoniętego tlenu wynosi ok. 95%, reszta podlega niekorzystnej przemianie, w wyniku której powstają wolne rodniki, odpowiadające za uszkodzenia wielu składników komórki, w tym również w hepatocytach.

Przyczyny, rodzaje i objawy chorób wątroby

Pomiędzy psami i kotami występują znaczące różnice w przyczynach, rodzajach i objawach chorób wątroby. U psów przewlekłe choroby wątroby występują częściej niż choroby o ostrym przebiegu. Zwłaszcza przewlekła choroba miąższu wątroby rozwija się u nich znacznie częściej niż u kotów. Niestety, prawie zawsze prowadzi to do zwłóknienia i marskości wątroby. U kotów sytuacja jest odwrotna – najczęściej rozwijają się pierwotne choroby dróg żółciowych. Bardzo rzadko prowadzą one do zwłóknienia i marskości narządu. Z tego powodu objawy kliniczne chorób wątroby u psów są znacznie bardziej nieswoiste niż u kotów. Dodatkowo należy zauważyć, że chorobom miąższu rzadziej towarzyszy żółtaczka, co w połączeniu z ogromną rezerwą czynnościową wątroby powoduje, że objawy mogą być niewidoczne aż do utraty 75% masy tego narządu.

W wielu przypadkach chorób wątroby przy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy