Dołącz do czytelników
Brak wyników

Moim zdaniem

8 marca 2018

NR 3 (Styczeń 2018)

Czego boją się potencjalni opiekunowie psów schroniskowych?

0 793

…że będzie brudził w domu – słowo „brudził” nie powinno mieć nic wspólnego z załatwianiem potrzeb fizjologicznych. W życiu wszystkich psowatych odchody są jednym z ważniejszych sposobów porozumiewania się. Można dzięki nim przekazać masę ważnych informacji dla innych przedstawicieli gatunku, a nawet innych gatunków. Gros psów, które „brudzą” w domu, to zwierzęta, które nigdy nawet nie powąchały schroniska. Najczęściej są niekastrowanymi samcami miniaturowych rozmiarów. Obsikują stołowe nogi i inne sprzęty stojące na „rozdrożach” mieszkania. Zachowują się zgodnie z gatunkową powinnością i znaczą swoje terytorium, a nie gniazdo. Nawet niewielkie mieszkanie będzie dla yorka zbyt duże, by nim być. Niekastrowane suczki też chętnie znaczą swoje otoczenie. Najczęściej psy ze schronisk są kastrowane, co nie jest gwarancją braku znaczenia, ale znacznie zmniejsza to ryzyko. Najczęstszą obawą przyszłych opiekunów jest to, że pies ze schroniska nie odróżni boksu, gdzie załatwiał swoje potrzeby, od mieszkania. Odróżni. Pies przebywa w ludzkim „gnieździe” od tysięcy lat, a w schronisku kilka (w najgorszym wypadku kilkanaście). W pierwszych dniach może zaznaczyć nowe miejsce moczem, ale to samo zrobi pies, który nigdy nie widział schroniska. Inną sprawą jest defekacja. Podczas oddawania kału zwierzę czuje się bezbronne. Nowe, nieznane miejsce spaceru ma prawo budzić w nim lęk i niemożność zrobienia kupy. Oswojenie się z nowym opiekunem i otoczeniem eliminuje ten problem, który dotyczy wszystkich, a nie tylko schroniskowych psów.

POLECAMY

…że pogryzie – na miejscu psów już dawno zagryzłabym wszystkich ludzi, ale to mój stosunek do naszego gatunku. Psy nie mają rąk, by odepchnąć, ani kopyt, by kopnąć. Mają tylko zęby i, jak każdy, mają prawo się bronić przed niechcianym dotykiem, bólem i zagrożeniem (nawet wyimaginowanym). Kilkadziesiąt lat mam do czynienia z psami, które miały na koncie najgorsze z przeżyć. Przemoc, okaleczenia, utratę opiekunów, kilkanaście lat w schroniskowej klatce. Zostałam pogryziona, a raczej ugryziona trzy razy – przez pinczerkę przyjaciółki, pacjentkę – miniaturową pudelkę i psiego staruszka, który pomylił mnie z „sennym koszmarem”. Siedział w schronisku kilkanaście lat. Kiedy trafił do mnie, miał już pełną demencję i gdy budziłam go z rozszczekanego przerażeniem snu, złapał mnie za rękę zębami. To wszystko. Oczywiście, jest niewielki procent psów, które w wyniku błędów wychowawczych i skłonności osobniczych zachowują się agresywnie w nieadekwatnych do tego sytuacjach. Każdy taki przypadek wymaga indywidualnej terapii behawiorysty i nawet po niej nie może trafić do przypadkowego opiekuna. Najważniejszymi zasadami w kontaktach z nowo adoptowanym zwierzęciem jest nienarzucanie się i czas, poszanowanie jego godności i nierobienie niczego, co wzbudzi jego niepokój. Na wszystko przyjdzie czas, gdy pies (lub kot) oswoi się z nami i nowym otoczeniem. Z wyjątkiem zagrożenia zdrowia i życia wykluczone są wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Może do nich dojść dopiero wówczas, kiedy zwierzę do końca nam zaufa. To samo dotyczy zabiegów higienicznych i zbytniego spoufalania się. 

…że będzie wyć albo zniszczy dom, gdy zostanie sam – lęk separacyjny jest w pełni uzasadniony w przypadku istot społecznych. Jest na to najprostszy ze wszystkich sposobów – przyjąć do domu nie jednego, a przynajmniej dwa psy. Nie każdy godzi się na takie rozwiązanie, a szkoda. Kłopot ten sam, a radości i spokoju stokroć więcej. Dodatkowo opiekunowie popełniają kardynalny błąd, biorąc wolne w pracy na pierwsze dni z psem. Trudno wówczas się dziwić, że po przyzwyczajeniu się do stałej obecności opiekuna pies szaleje, gdy zostaje sam w nie do końca jeszcze znanym miejscu. Nie jestem zwolenniczką amerykańskiej mody na klatki, która jakiś czas temu zawędrowała na Stary Kontynent. Są jednak sytuacje, gdy nie ma innego wyjścia niż ograniczenie przestrzeni życiowej psa na czas nieobecności opiekuna. Ale możemy wykorzystać transporter lotniczy. Jest jak nora i eliminuje ewentualną agorafobię z uniemożliwieniem ucieczki. Musi być na tyle duży, by poza posłaniem zmieściła się w nim miska z wodą, a pies mógł wstać, zrobić kilka kroków i obrócić się. Nie wolno zamykać go tam bez uprzedniego „zaprzyjaźnienia się” z transporterem. To bardzo proste. Wystarczy kilka dni. Ma on być jednym ze sprzętów domowych, zaopatrzonym w miękką poduchę i takim, gdzie można znaleźć frykasy. Nie od razu zamykamy w „norze” psa na pełny wymiar godzin naszej pracy. Zaczynamy od kilkunastu minut nieobecności. Wówczas warto wziąć urlop. Psy schroniskowe, które długi czas mieszkały w klatkach, bardzo różnie reagują na jej domowy odpowiednik. Ale prawie wszystki...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy