Zmiany w zachowaniu kota seniora

Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Opieka i pielęgnacja Otwarty dostęp

Wraz z wiekiem każdy żywy organizm, niezależnie od gatunku, podlega nieuchronnym zmianom – głównie związanym z obniżoną zdolnością radzenia sobie z fizjologicznymi i środowiskowymi czynnikami stresogennymi. I choć kot – w porównaniu z innymi gatunkami – starzeje się w bardzo dobrej kondycji psychicznej, to trzeba zwrócić uwagę na występujące w podeszłym wieku choroby somatyczne.

Układ odpornościowy starszego organizmu staje się coraz mniej wydolny, wzrasta ryzyko pojawienia się nowotworów, a czynność poszczególnych narządów staje się coraz bardziej upośledzona. Zmiany dotykają nie tylko fizycznej strony funkcjonowania organizmu, lecz także psychicznej, objawiającej się specyficznymi zmianami behawioralnymi mogącymi wystąpić w starszym wieku. Najczęściej wiążą się one z upośledzeniem zdolności poznawczych zwierzęcia. Jest to pojęcie, które odnosi się do wszystkich procesów, dzięki którym istota żywa zdobywa wiedzę, jest w stanie przetworzyć uzyskane informacje i stworzyć swój obraz świata.
Kot w toku swojego rozwoju osiąga bardzo wysoki poziom zdolności poznawczych. Jest zdolny do obrazowego i abstrakcyjnego myślenia, ułatwiającego mu budowanie dość skomplikowanych strategii łowieckich. Jedną z kluczowych zdolności poznawczych jest tzw. stałość przedmiotu. Dzięki niej nawet w momencie, w którym dany obiekt znika z pola widzenia kota, je...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy