Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja

19 stycznia 2022

NR 27 (Styczeń 2022)

Zimowa pielęgnacja kotów bez sierści

0 169

Koty bez sierści od dekad budzą zainteresowanie miłośników kotów. Przed adopcją lub zakupem trzeba jednak przygotować się na fakt, że opieka nad nimi często wymaga większego zaangażowania od opiekuna niż bywa to w przypadku większości innych ras. Jak dbać o koty zimą tak, aby nie zaburzyć ich dobrostanu w chłodniejsze dni?

Koty bezwłose, w porównaniu do częściej spotykanych pupili pokrytych sierścią, wymagają nieco więcej uwagi pod kątem pielęgnacji. Istnieje jednak kilka sposobów, które zmniejszą stres związany z zimowym okresem, zarówno w przypadku opiekuna jak i samego zwierzaka.

Pielęgnacja skóry przez cały rok

Koty, które nie posiadają sierści, kumulują na skórze spore ilości sebum, czyli łoju skórnego wytwarzanego przez gruczoły łojowe. W przypadku kotów bezwłosych konieczne są regularne kąpiele, ponieważ zwierzęta te nie są w stanie samodzielnie utrzymać higieny na odpowiednim poziomie, tak jak dzieje się to w przypadku ras pokrytych sierścią.
Kąpiele należy wykonywać regularnie, w zależności od tego, jak często zachodzi taka potrzeba u Twojego kota – co tydzień/dwa lub rzadziej – nie dopuszczając do momentu, kiedy zgromadzone sebum widoczne jest na skórze w postaci miejscowego zarumienionego/czerwonawego odcienia skóry. Do oczyszczania skóry należy używać dedykowanych do tego delikatnych, nieperfumowanych preparatów. Podczas kąpieli warto skupić się również na okolicach uszu – ze względu na brak sierści również w nich zbiera się łój skórny, a zaniedbanie higieny tego obszaru zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. Równie ważne jest dokładne spłukanie skóry zwierzęcia, ponieważ pozostawione przez dłuższy czas specyfiki mogą ją podrażniać. Po kąpieli należy się upewnić, że skóra została dokładnie osuszona, co zapobiegnie wychłodzeniu. Ze względu na delikatną naturę kociej skóry pocieranie jest niewskazane – zamiast tego należy ją osuszać poprzez delikatne, punktowe dotykanie, najlepiej miękkim, bawełnianym ręcznikiem, co będzie dla kota znacznie przyjemniejsze. Pomiędzy kąpielami, jeśli zachodzi taka potrzeba, można sięgnąć również po naturalne, hipoalergiczne i nieperfumowane mokre chusteczki dla dzieci, dostępne w drogeriach. Zaniedbanie rutyny może doprowadzić do wystąpienia trądziku, gorszego samopoczucia lub nawet depresji kota.
 

POLECAMY

Czy wiesz, że...

W przypadku kotów bezwłosych konieczne są regularne kąpiele, ponieważ zwierzęta te nie są w stanie samodzielnie utrzymać higieny na odpowiednim poziomie, tak jak dzieje się to w przypadku ras pokrytych sierścią.


Akcesoria – hit czy kit?

Na rynku istnieją najróżniejsze akcesoria do „dogrzewania” pupili, w tym ubrania dedykowane dla zwierząt. Jaki rodzaj wybrać? Zdecydowanie należy wziąć pod uwagę skład tkaniny – lepiej sprawdzą się materiały delikatne, np. bawełna. Wełna, znana z doskonałych właściwości termoizolacyjnych, może niestety powodować swędzenie i podrażnienia. Wybierając ubranie, warto skupić się też na rozmiarze zwierzęcia i na tym, żeby żadne używane akcesoria nie krępowały jego ruchów ani możliwości załatwiania podstawowych potrzeb, zwłaszcza fizjologicznych. W tym miejscu warto również wspomnieć, że mimo dobrych chęci opiekuna kot może nie być pozytywnie nastawiony do prób założenia ubrania. Podobnie jak w przypadku innych zmian, należy wziąć pod uwagę temperament kota oraz wprowadzać je stopniowo, zmniejszając równocześnie towarzyszący temu stres. Używanie ubrań odpowiedniej jakości jest dobrym dodatkiem, który ogrzeje Twojego kota w chłodniejsze dni.
Innym popularnym rozwiązaniem są maty grzewcze, które również są pomocnym narzędziem w utrzymaniu komfortowych dla kotów warunków termicznych. W przypadku kotów bez sierści bardzo dobrze sprawdzą się one w okresie jesienno-zimowym. W...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy