Z życia wolontariusza

Inspiracje

Niektórzy przez całe życie są wolontariuszami, choć nigdy tak się nie nazwali. Starsza pani dokarmiająca koty, uczniowie organizujący w swoich szkołach zbiórki na rzecz zwierząt… razem tworzą ideę wolontariatu, choć może nigdy o tym tak nie pomyśleli.

Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz osób, zwierząt, idei i inicjatyw. Z zasady nic tu nie można narzucić, jednak czasami, aby zostać wolontariuszem w danej organizacji, trzeba formalnie zaakceptować jej zasady. Bywa również, że wolontariusz „pracuje” według ustalonego grafiku, co z jednej strony wykracza poza ideę pracy „bez narzucania czegokolwiek”, a z drugiej jest wymogiem codzienności, gdy z racji rosnącej świadomości dotyczącej potrzeb zwierząt organizacje pożytku publicznego nie mogłyby istnieć, gdyby nie bezpłatna pomoc ludzi.

Umowa wolontariacka

Wiele osób, słysząc o tym, że organizacje prozwierzęce chcą podpisać z nimi umowę, obawia się zobowiązań, z których trudno im będzie się wycofać. W najlepszym przypadku decyduje się zatem na zdalną współpracę. W najgorszym – rezygnuje z pomagania. W przypadku organizacji prozwierzęcych bardzo ważne jest przestrzeganie pewnych zasad, w tym najważniejszej – nie szkodzić. Brak wiedzy czy choćby przeszkolenia, lekkomyślne traktowanie zwierząt i nieprzestrzeganie zasad schronisk czy przytulisk, które tak naprawdę są wynikiem wielo...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy