Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

15 listopada 2022

NR 32 (Listopad 2022)

Wsparcie psa w sytuacji stresowej – trudny czas Sylwestra

0 27

Koniec roku – grudzień to czas dla ludzi bardzo szczególny: przygotowania okołoświąteczne są bardzo cenione w naszym społeczeństwie i sporo uwagi się temu tematowi poświęca. Tymczasem dla zwierząt jest to czas obarczony sporym stresem, lękiem, a nierzadko napadami paniki. Głównym tego powodem są hałasy – huczne obchodzenie zakończenia roku, głównie wystrzały fajerwerków, są dla wielu psów (i nie tylko) ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza kiedy do wystrzałów dodamy całe zamieszanie związane z czasem świątecznym.

W zasadzie cały grudzień dla wielu czworonogów to czas złego nastroju, zwłaszcza dla osobników wrażliwych na zmiany, nieznoszących zmiany rytuałów, nowych bodźców (stroiki, choinki, zmiana ustawienia mebli), zmian w otoczeniu, nowych ludzi, gości, gwaru, zamieszania… A przecież w wielu domach przygotowanie do świąt oraz same święta tak wyglądają, co więcej – często towarzyszy temu ogólna nerwowa atmosfera wśród domowników. Z punktu widzenia zwierząt wszystko, co znane i bezpieczne, się załamuje, a na dodatek w towarzystwie sporego natężenia hałasu w otoczeniu oraz napięcia domowników. Ten moment może być wierzchołkiem góry lodowej, jeżeli zwierzę w domu nie ma prawidłowej, świadomej opieki. Jednakże przy odrobinie szczęścia, jeżeli przewodnik zwierzęcia jest rozsądnym człowiekiem, nastawionym na troskę o swojego podopiecznego, to jest duża szansa, że uda się przetrwać ten czas możliwie jak najlepiej dla czworonoga. Przy czym należy do tego odpowiednio wcześnie się przygotować i w ferworze świąt pamiętać o potrzebach zwierząt.

POLECAMY

Lęki, fobie, zły nastrój, choroba, osobowość zwierzęcia

W istocie przygotowanie danego zwierzęcia do czasu świąteczno-sylwestrowego zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb. Są zwierzęta, które bez większego problemu odnajdują się w trudnej sytuacji, jednak na przestrzeni ostatnich lat wzrasta liczba tych zwierząt, dla których grudzień jest trudnym czasem, nierzadko pozostawiającym piętno odczuwanego stresu na dłużej. Jest to głównie problem dotyczący zwierząt o wrażliwym, delikatnym usposobieniu, lękliwych, pochodzących z ubogiego w bodźce środowiska, słabo zsocjalizowanych, cierpiących na zespół deprywacji sensorycznej, fobii uogólnionej, choroby somatyczne przebiegające ze zmianami nastroju lub przewlekłe leczone, a także zwierząt z zespołem zaburzeń poznawczych.

 

 

Co wpływa na nastrój?

Nastrój zwierzęcia wynika z wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Niestety, nie sposób opisać jednego, prostego schematu ułatwiającego poprawę nastroju u zwierzęcia. Bowiem u każdego zwierzęcia będzie zupełnie różne podłoże obniżenia nastroju, w związku z tym zawsze należy w pierwszej kolejności znaleźć źródło takiej sytuacji. Ponadto należy pamiętać, iż ogólny stan zdrowia, wolność od bólu i dyskomfortu to jeden z najważniejszych czynników odpowiadających za samopoczucie psychiczne zwierzęcia. W dalszej kolejności konieczne jest zwrócenie uwagi na stosowaną dietę, sposób pobierania pokarmu oraz sposób karmienia zwierzęcia. Nie wolno także zapomnieć o ocenie dobrostanu środowiskowego, w jakim funkcjonuje dany pacjent (realizacja podstawowych potrzeb gatunku, możliwość eksploracji terenu, rozwijanie procesów myślowych, stosowanie technik szkoleniowych opartych na wzmacnianiu pożądanych zachowań oraz nagradzaniu, niestosowanie metod awersyjnych), relacji z opiekunem i ilości snu na dobę.

Cenny neuroprzekaźnik

Ważnym elementem składowym dobrego nastroju zwierząt jest neuroprzekaźnictwo w mózgu. Jednym z istotniejszych neuroprzekaźników w układzie nerwowym jest serotonina, produkowana przez komórki jelitowe, nadnercza, jajniki, mózg.  Jej prekursorem jest egzogenny aminokwas tryptofan, który jest pobierany wraz z pokarmem. Rola serotoniny jest bardzo cenna dla każdego organizmu, bowiem ma wpływ na zachowania emocjonalne zwierząt – niski jej poziom może wzmagać reakcje lękowe, tendencje do agresji, aktywność poznawczą i motoryczną, a także pogarszać jakość snu, ponadto może wiązać się ze spadkiem apetytu i obniżeniem percepcji bólu.

Jak możemy pomóc cierpiącemu psu w trudnym okresie?

W pierwszej kolejności liczą się świadomość opiekuna i rozsądne wsparcie w tym trudnym czasie. Ponadto u zwierząt wrażliwych na hałas należy rozpocząć przygotowania już na wczesnym etapie okołoświątecznego zamieszania, między innymi kilka tygodni wcześniej można podjąć próbę z odwrażliwianiem psa na hałas, prezentowany np. z komputera, z równoczesnym przekierowaniem uwagi na silny motywator zajmujący psa (zabawa, szarpanie się, gryzienie, żucie, węszenie) – choć istnieje ryzyko, iż zwierzę dźwięk z komputera będzie tolerowało, a wystrzał i tak spowoduje reakcję lękową lub paniczną. Dodatkowo można spróbować oswajać psa z głośnym dźwiękiem w swoim otoczeniu podczas wykonywania normalnych lub przyjemnych czynności (zabawa, szarpanie się, gryzienie, żucie, węszenie). Częstokroć psy uwrażliwiają się nie tylko na huk, ale także na ciemność i rozbłyski, ponieważ przynoszą skojarzenie z hałasem.

U psów z niepokojem i lekką nietolerancją wystrzałów zaleca się m.in.:

  1. wcześniejszy trening klatkowy – zakrycie klatki kocem, przygotowanie pewnego rodzaju „nory” oraz umożliwienie podczas przebywania w klatce zabaw z wykorzystaniem gryzienia lub lizania
  2. przygotowanie pomieszczenia lub łazienki bez okien (uniknięcie efektu rozbłysku), pozostawienie psa z włączonym światłem i muzyką oraz zabawkami napełnionymi jedzeniem. Można też zasłonić okna za pomocą rolet, żaluzji czy zasłon
  3. przygotowanie zabawek do żucia, gryzienia, węszenia i szarpania się
  4. inicjowanie zabaw i utrzymanie spokojnego lub bardzo dobrego nastroju wśród członków rodziny
  5. powstrzymanie się od zwracania uwagi na fajerwerki (wspólne oglądanie, stanie w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy