Wpływ mikrobiomu układu pokarmowego na zachowanie psów

Terapia behawioralna

Organizm zwierzęcia zasiedlany jest przez znaczną liczbę mikroorganizmów składających się na mikrobiom. Zdecydowana większość z nich występuje w układzie pokarmowym, a ich skład i funkcje wpływają na kondycję zdrowotną organizmu. Czy skład mikrobiomu może mieć wpływ na zachowanie psów?

Badania na myszach wykazały, że mikrobiom układu pokarmowego wpływa na układ nerwowy i udowadniają, że mikrobiom jelitowy ma bezpośredni związek z zaburzeniami depresyjnymi.
W skład mikrobiomu wchodzą bakterie (w zdecydowanej większości), archeony, grzyby i pierwotniaki. Psy należą do zwierząt monogastrycznych, a ich organizmy zasiedlają głównie gromady Firmicutes, Bacteroidetes, Proteobacteria, Fusobacteria i Actinobacteria. Ich skład ilościowy oraz jakościowy różni się i w dużej mierze zależy od środowiska, diety, wieku, a nawet płci. Mikrobiom ze względu na pełnienie funkcji nie tylko związanej z rozkładem substancji pokarmowych, ale również immunologicznej ma bezpośredni wpływ na stan organizmu, a jego zaburzenia będą zwiększały ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem zarówno pokarmowym, jak i ogólnoustrojowym. Jest on również nieustannie stymulowany przez bodźce pochodzenia zarówno zewnętrznego (przez mikroorganizmy dostające się wraz z pokarmem), jak i wewnętrznego (przez warunkowo chorobotwórcze mikroorganizmy, występujące stale w przewodzie pokarmowym, np. Salmonella, E. Coli).

Rodzaje bakterii w mikrobiomie

Mikrobiom układu pokarmowego ssaków, w tym zwierząt domowych, takich jak psy, składa się głównie z bakterii, należących, do takich typów, jak Firmicutes, Proteobacteria, Bacteroidetes, Fusobactetria czy Actinobacteria. U psów typ Firmicutes stanowi około połowy populacji – 47,7%, Proteobacteria około 23%, Bacteroidetes około 10%, Fusobacteria do 8%, a A...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy