Waga wody w życiu kota

Dieta i suplementacja

Bycie opiekunem kota nie należy do najłatwiejszych, ponieważ można naprawdę natrudzić się, starając się zaspokoić potrzeby pupila. Z wielu powodów zwierzęta te są trudnym do zrozumienia gatunkiem. Koci indywidualizm bywa powodem frustracji wielu właścicieli. Dotyczy to zarówno behawioralnych aspektów życia czworonogów, jak i tych na pozór prozaicznych, do których należy żywienie. Niemniej stałe zaglądanie do kocich misek i kontrola ich zawartości może pomóc zredukować wystąpienie poważnych schorzeń, których leczenie nierzadko toczy się latami.

Nie sposób mówić o kwestiach żywieniowych bez pierwotnego zwrócenia uwagi na aspekt wody, jej spożywania, a także funkcji, jakie pełni ona w organizmie. Ten niepozorny trójcząsteczkowy składnik odgrywa w organizmie każdego zwierzęcia bardzo ważną rolę. To właśnie woda jest odpowiedzialna za właściwy przebieg setek procesów metabolicznych w organizmie. Właściwie żadna z reakcji w komórkach ciała nie byłaby możliwa bez obecności tej drogocennej cząsteczki. Dodatkowo jest to uniwersalny rozpuszczalnik dla szeregu substancji chemicznych obecnych w ciele kota. Odpowiednie nawodnienie jest również niezbędne dla prawidłowej pracy stawów, układu sercowo-naczyniowego czy przewodu pokarmowego. Koty nie tylko należą do grona wybrednych smakoszy, ale często także wykazują awersję w stosunku do wody. Bynajmniej nie chodzi tutaj tylko o uprzedzenie do kąpieli, gdyż większość przedstawicieli tego gatunku równie niechętnie ją spożywa. Z tego powodu za wszelką cenę powinno się dążyć do uprzyjemnienia tej czynności. Znanych jest wiele przyczyn, dla których koty unikają picia wody. Jedna z teorii mówi, że zmniejszone pragnienie wynikać może na przykład z pochodzenia (większość pierwotnych gatunków kotowatych zamieszkuje tereny suche, na których dostęp do wody jest znacznie ograniczony). 

Jak zachęcić kota do spożywania wody?

Przyjmuje się, że przeciętne dobowe zapotrzebowanie na wodę to 50 ml przypadające na każdy kilogram masy ciała zwierzęcia.
Do ilości przyjmowanych płynów wliczane są także te zawarte w pokarmie, dlatego rachując ilość spożywanej przez kota wody, należy w obliczeniach tych uwzględnić także pożywienie. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można zachęcić kota do podejmowania wody. Jednym z najważniejszych czynników jest jej przystępność. Dostęp do miski z wodą powinien być nieograniczony, co oznacza, że przez całą dobę zwierzę powinno mieć możliwość odwiedzania wodopoju. Dodatkowo woda powinna znajdować się z daleka od miski z jedzeniem i w miarę możliwości w chętnie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy