Udar cieplny – realne zagrożenie zdrowia i życia

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka Otwarty dostęp

Najpiękniejsze pory roku – wiosna i lato – które są dla nas dobrodziejstwem, u naszych czworonogów mogą przyczyniać się do problemów ze zdrowiem, jeżeli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności i nie zadbamy o profilaktykę. Bowiem kłopot dotyczy udaru cieplnego, na który szczególnie narażone są psy i koty już w miesiącach wiosennych.

Istotne jest zatem, aby opiekunowie rozsądnie i świadomie podchodzili do tematu opieki nad zwierzętami w tym okresie, a przede wszystkim rozważnie korzystali z aktywności fizycznych i spacerów w bardzo ciepłe oraz upalne dni. Zaś końcowo ważna jest znajomość objawów hipertermii oraz prawidłowego postępowania, kiedy już do niej dojdzie.

Sposoby termoregulacji

U zwierząt ciepło produkowane jest w nadmiarze, zwłaszcza kiedy pojawiają się niesprzyjające czynniki środowiskowe, a równocześnie mają one dużo słabsze możliwości odprowadzenia ciepła niż ludzie. Psy korzystają z mechanizmów termoregulacji na cztery sposoby:

  • przez skórę – choć jest ona nieco utrudniona z uwagi na fakt, iż mają gęste futro, działające jak izolator,
  • z powietrzem – drogą wymiany gazowej przez płuca,
  • poprzez pocenie się – za pomocą gruczołów potowych, których psy mają znikomą ilość,
  • z pozostałymi płynami ustrojowymi –
  • za pomocą kału oraz moczu.

Organizm jest mądry i zawsze dąży do zachowania prawidłowej temperatury, uruchamiając możliwie najefektywniej mechanizmy termoregulacji w tym celu, jednakże sporo zależy od czynnikó...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy