Rasa a charakter – jak wybrać kota dla siebie?

Terapia behawioralna Otwarty dostęp

Wiele osób, marząc o kocim przyjacielu, ma w głowie pewne gotowe wyobrażenie. Niestety, praktyka pokazuje, że ta wizja nie zawsze jest zgodna z rzeczywistością, a zachowanie poszczególnych zwierząt potrafi być dla ludzi zaskoczeniem. Kiedy zatem wybieramy kota dla siebie, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. 

Choć proces domestykacji kotów trwa bez mała od 8 tysięcy lat (a niektóre badania wskazują, że może i dłużej) i choć w tym czasie koty nauczyły się żyć w bliskości człowieka, dostosowując się do zmieniającego się świata, nie oznacza to, że zatraciły swoje naturalne pierwotne instynkty i zachowania. Z doświadczenia wiem, że dla wielu osób zaskoczeniem jest, że kot urodzony w hodowli czy też od maleńkości wychowywany w towarzystwie człowieka nadal wykazuje zachowania łowieckie. Cóż – kot pozostał małym drapieżnikiem, a lata spędzone w naszych domach tego nie zmieniły. Dlatego też, decydując się na kota, musimy pamiętać o tym, że stajemy się odpowiedzialni za realizację jego naturalnych potrzeb.

Kot to eksplorator i odkrywca, a do tego skuteczny łowca – nie można zatem oczekiwać od niego, że będzie jedynie grzeczną „przytulanką”, spędzającą całe dnie na kanapie. Nawet koty selekcjonowane w ramach hodowli na takie „pluszowe misie” potrafią bardzo sprawnie upolować muchę czy dopaść jaszczurkę podczas spaceru (nawet gdy są w szelkach i na smyczy!). W kociej naturze leży wspinanie się, drapanie różnego rodzaju powierzchni, oznaczanie zapachem otoczenia (najczęściej przy użyciu feromonów produkowanych przez gruczoły na policzkach oraz między opuszkami łap, ale w trudnych przypadkach może też pojawić się wykorzystywanie do tego celu odchodów) czy też patrolowanie dostępnego terytorium. I większość kotów, w mniejszym lub większym stopniu, prezentuje takie zachowania.

Do normalnych reakcji zaliczamy też:

  • nocną aktywność – szczególnie u zwierząt młodych,
  • polowanie na ruchome obiekty – kot doskonale reaguje na ruch, co może wyzwalać w nim reakcję pogoni,
  • obgryzanie domowych roślin – w naturze w ten sposób zwierzak dostarcza sobie włókna pokarmowego, dzięki któremu oczyszcza przewód pokarmowy ze złogów futra,
  • ...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy