Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dieta i suplementacja , Otwarty dostęp

19 lipca 2021

NR 24 (Lipiec 2021)

Otyłość u zwierząt

0 610

Problemy z nadmierną masą ciała ludzi nie są niczym nowym – już Hipokrates odkrył związek między otyłością a śmiercią. Jak się jednak okazuje, jest to najczęściej występująca choroba żywieniowa już nie tylko wśród ludzi, ale również wśród zwierząt towarzyszących, takich jak psy i koty.

Od 2016 r. otyłość u psów i kotów jest oficjalnie klasyfikowana jako choroba. To nie jest przesada, ponieważ otyłość jest poważnym schorzeniem, które znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, obniża komfort życia oraz jego długość. Otyłość charakteryzują wzrost i nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, które pojawia się w miejscach jej anatomicznego występowania lub w postaci guzów dużej wielkości, mających negatywny wpływ na organizm.

POLECAMY

W Polsce zakłada się, że nadwaga występuje u około 30% psów i kotów, a otyłość – u około 10% psów i 13% kotów, czyli 40% psów i 43% kotów waży zbyt wiele. Co to znaczy zbyt wiele? W literaturze można spotkać się z następującym podziałem i rozróżnieniem nadmiernej masy ciała:
nadwaga (wzrost masy ciała 15% ponad normę), otyłość (wzrost masy ciała 30% ponad normę).

Nie ma jednak sensu dzielić złej wagi na nadwagę albo otyłość. Zwierzę waży za dużo i trzeba zacząć działać, a nie uspokajać opiekuna, że to tylko nadwaga. 

Liczby jednak przestają już robić na kimkolwiek wrażenie, ponieważ codziennie – na spacerach, w lecznicach weterynaryjnych i u znajomych – widzimy otyłe zwierzęta. Pies głodzony budzi w społeczeństwie chęć pomocy i takie zwierzęta są odbierane przez odpowiednie służby, a ich właściciele spotykają się z ostracyzmem społecznym. Niestety, pies bądź kot z nadmiarem kilogramów nie budzi takich reakcji, zazwyczaj jest to jedynie komentarz, że waży za dużo, że widać, że jest rozpieszczany, a przecież to także jest cierp...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy