Jakość produktów używanych do produkcji karm dla zwierząt

Dieta i suplementacja

Na rynku karm dla zwierząt każdego roku pojawia się wiele nowych marek i produktów. Niezależnie od tego, czy kupujemy naszemu zwierzakowi karmę mokrą, czy suchą, warto wiedzieć, co zawiera dany produkt. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

W ostatnich latach rynek produktów dla zwierząt domowych dynamicznie się rozwija. Liczba zwierząt towarzyszących, zwłaszcza psów i kotów, utrzymywanych w gospodarstwach domowych systematycznie rośnie. Obecnie w Polsce żyje już ok. 7,6 miliona psów i 6,4 miliona kotów, co pociąga za sobą stały wzrost popytu na komercyjne karmy dla zwierząt domowych. 

Przepisy regulujące produkcję karm dla zwierząt domowych

Po 2004 roku, na skutek wejścia Polski do Unii Europejskiej, sektor produkcji żywności uległ wielu zmianom. Nowe regulacje prawne dotyczą całego łańcucha żywnościowego – od uprawy i produkcji roślinnej, chowu i hodowli oraz produkcji pasz aż po obrót przetworzonymi produktami pochodzenia zwierzęcego. Podstawą nowo tworzonego prawa była chęć zapewnienia wysokiego bezpieczeństwa produktów, ograniczenie negatywnego wpływu produkcji żywności na środowisko naturalne oraz zapewnienie odpowiedniego dobrostanu zwierzętom hodowlanym. Jednym z elementów tego łańcucha jest produkcja karm dla zwierząt towarzyszących – bardzo mocno związana z produkcją żywności pochodzenia zwierzęcego oraz sektorem zajmującym się utylizacją odpadów powstałych w procesie produkcji zwierzęcej.
Regulacje prawne związane z produkcją karm dla zwierząt domowych dotyczą nie tylko przepisów omawiających podstawowe zasady zapewnienia jakości produktu, jego oznaczenia czy etykietowania, ale przede wszystkim szczegółowych zasad związanych ze stosowa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy