Jak pies z kotem, czyli jak?

Opieka i pielęgnacja

Powiedzenia „żyć jak pies z kotem” chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba. Utarło się w ten sposób określać relacje, które ze zgodnym współżyciem nie mają nic wspólnego. Przeniesienie prawdy tego powiedzenia na grunt stosunków panujących między zwierzętami nie zawsze jednak musi oznaczać konflikt.

Jest wiele domów, gdzie pies i kot żyją w symbiozie, przecząc temu popularnemu porzekadłu. W swojej praktyce często spotykamy się jednak z sytuacjami, kiedy to wprowadzenie do domu nowego zwierzęcia – bez względu na to, czy jest to przedstawiciel tego samego, czy innego gatunku – kończy się klęską. Czy zawsze musi tak być? Od czego zależy powodzenie międzygatunkowej adopcji lub adopcji w ogóle? Dlaczego pojawiają się konflikty, będące w swoim nasileniu niebezpieczne dla kotów? Czy tylko koty są w takich relacjach zagrożone? Przyjrzyjmy się potencjalnym powodom problemów, które mogą się pojawić przy wprowadzeniu kota do domu, w którym mieszka pies – lub odwrotnie.

POLECAMY

Łańcuch łowiecki

Wiele problemów może wynikać z różnic pomiędzy gatunkami, uwarunkowanych ewolucyjnie, biologicznie i etologicznie. Zacznijmy od psa, który odziedziczył po swoich przodkach pewne cechy zachowania, co prawda zmodyfikowane i częściowo wygaszone, jednak ciągle jeszcze obecne w jego etogramie. Podobnie jak każde zwierzę, musi on przetrwać w zmiennym środowisku, musi unikać niebezpieczeństw i stawić czoła wyzwaniom oraz realizować potrzeby niezbędne do przedłużenia gatunku. Jedną z tych potrzeb, jakże ważną, jest odżywianie. Wszystkie drapieżniki, w tym wilk, który jest protoplastą psa, uruchamiają pewien ciąg zachowań, który ma im zapewnić sukces w zdobyciu pożywienia. Tym sztywnym wzorcem zachowania jest łańcuch łowiecki. Co to jest? To genetycznie uwarunkowana, wspomniana przed chwilą, sekwencja zachowań uruchamiana w trakcie polowania. Inaczej mówiąc jest to wzorzec motoryczny, którego charakterystycz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy