Jak odchudzić kota?

Dieta i suplementacja Otwarty dostęp

Koty z nadwagą lub otyłością coraz częściej stają się pacjentami lecznic weterynaryjnych. Wśród moich pacjentów już co trzeci kot ma problem z nadmierną wagą, a są to przypadki stanowiące pewne wyzwanie, ponieważ opiekunowie często nie są świadomi powagi problemu.

W odczuciu wielu osób kot puszysty i okrągły to kot piękny i zdrowy, stąd początki problemu często są bagatelizowane, a kot trafia na dietę dopiero wtedy, gdy jego stan jest już naprawdę poważny.
Narastający problem nadwagi i otyłości zarówno wśród ludzi, jak i wśród zwierząt towarzyszących obserwuje się od połowy XX wieku. Niestety, ze względu na swoją powszechność nie jest traktowany poważnie, pomimo że jego negatywny wpływ na zdrowie jest niepodważalny. Cukrzyca, problemy ze stawami lub z wątrobą to bonus do dodatkowych kilogramów, które dźwiga kot. Opiekun zwierzęcia często bagatelizuje problem i nie trzyma się zaleceń, co bardzo utrudnia bądź uniemożliwia pracę nad przywróceniem prawidłowej masy ciała kociego pacjenta.

Czy wiesz, że...

Wysokowęglowodanowe posiłki są podstawową przyczyną kociej nadwagi i otyłości. Wysoki poziom insuliny, który stale występuje u kota jedzącego węglowodany, sprawia, że organizm zaczyna magazynować nadwyżkę energetyczną pod postacią tłuszczu.


Nadwaga i otyłość

O nadwadze mówimy przy przekroczeniu prawidłowej masy ciała o ponad 5%, natomiast o otyłości, gdy nagromadzenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie powoduje przekroczenie o ponad 15–20%.
Z roku na rok przybywa zwierząt cierpiących z tego powodu, ponieważ nadmierna masa ciała jest konsekwencją współczesnego trybu życia, w którym brakuje czasu na prawidłowe odżywianie się, brakuje czasu na spacery i zapewnienie aktywności fizycznej zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Otyłość, jako jednostka chorobowa zwierząt towarzyszących, ma skalę pandemii.
W Szkocji przeprowadzono badania1 wśród 118 opiekunów kotów, z których wynika, że nadwaga bądź otyłość występuje u 39% zwierząt. Wynika z nich, że za główny czynnik ryzyka uznano częstotliwość posiłków i k...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy