Alpakoterapia jako forma zooterapii

Inspiracje

Animaloterapia, inaczej mówiąc zooterapia, jest naturalną metodą leczenia i rehabilitacji, opartą na bezpośrednim kontakcie człowieka ze zwierzętami. Jednym ze zwierząt uczestniczących w terapii – oprócz tak oczywistych jak pies, kot czy koń – może być alpaka. Mówimy wówczas o alpakoterapii.

Przebywanie w towarzystwie zwierząt ma bardzo dobroczynny wpływ i jest bardzo ważne zarówno dla osób zdrowych, jak i dla chorych lub niepełnosprawnych. Zwierzęta, które uczestniczą w terapii, można dotykać, głaskać, przytulać, czesać, karmić, wyprowadzać na spacer, bawić się z nimi, a także otaczać je opieką. To właśnie dotyk odgrywa tutaj ogromnie ważną rolę, bowiem to on doprowadza do stymulacji układu dokrewnego oraz wydzielania się endorfin, czyli hormonów szczęścia, które nie tylko poprawiają samopoczucie osoby poddanej terapii, ale także łagodzą ból i zmniejszają lęk. Ponadto dzięki obcowaniu ze zwierzęciem zmniejsza się poziom stresu, gdyż zmienia się uwalnianie kortyzolu i noradrenaliny, czyli hormonów wydzielanych przez organizm w czasie sytuacji stresującej, a równocześnie pobudzony zostaje układ odpornościowy człowieka. Zwierzęta zachowują się w sposób naturalny, przez co stają się bardzo dobrymi terapeutami, dzięki czemu osoby uczestniczące w terapii także zachowują się przy nich naturalnie, spontanicznie i swobodnie. Zwierzęta wywierają pozytywny wpływ na organizm ludzki, na jego stan fizyczny, ale przede wszystkim na psychiczny. Towarzystwo zwierząt przyspiesza rekonwalescencję po przebytej chorobie, uspokaja osoby nadpobudliwe i zestresowane, a jednocześnie pobudza do aktywności osoby, które cierpią na depresję bądź są apatyczne.
Ze względu na uczestniczące w terapii zwierzę można wyróżnić różne rodzaje animaloterapii. Alpakoterapia, polegająca na kontakcie człowiek z alpaką, jest jednym z rodzajów zooterapii; innymi rodzajami terapii z uwzględnieniem zwierzęcia są dogoterapia – polegająca na kontakcie osoby z psem, hipoterapia – polegająca na kontakcie z koniem, felinoterapia – na ko...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów



Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy