Alergie pokarmowe – zastosowanie alternatywnych ŹRÓDEŁ białka w diecie zwierząt. Znak postępu czy konieczność?

Dieta i suplementacja Otwarty dostęp

W ciągu ostatnich dekad zarówno w medycynie człowieka, jak i w weterynarii obserwujemy spore zmiany w zakresie żywienia. Ciągły postęp medycyny weterynaryjnej sprawił, że schorzenia kiedyś niezdiagnozowane aktualnie mogą być wykrywane i skutecznie leczone. Przykładem tego typu chorób są schorzenia na tle alergicznym.

Częstymi przyczynami konsultacji lekarsko-weterynaryjnych są schorzenia o podłożu dermatologicznym. Zwykle jedną z przyczyn wizyty jest występowanie alergii lub nadwrażliwości na składniki pokarmowe, a większość z nich to składniki bardzo łatwo dostępne i często stosowane w żywieniu psów i kotów. Zmusza to naukowców do poszukiwania alternatywnych źródeł białka, które z powodzeniem wykorzystać można w pożywieniu. 

Badania naukowe jasno wykazują, że alergia pokarmowa jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób skóry wśród zwierząt domowych. Jej przypadki dotyczą nawet 5% wszystkich chorób dermatologicznych u psów i blisko 25% przypadków schorzeń o podłożu alergicznym występujących w populacji psów domowych. Alergia pokarmowa...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy