Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dieta i suplementacja , Otwarty dostęp

19 listopada 2021

NR 26 (Listopad 2021)

Alergie pokarmowe – zastosowanie alternatywnych ŹRÓDEŁ białka w diecie zwierząt. Znak postępu czy konieczność?

0 379

W ciągu ostatnich dekad zarówno w medycynie człowieka, jak i w weterynarii obserwujemy spore zmiany w zakresie żywienia. Ciągły postęp medycyny weterynaryjnej sprawił, że schorzenia kiedyś niezdiagnozowane aktualnie mogą być wykrywane i skutecznie leczone. Przykładem tego typu chorób są schorzenia na tle alergicznym.

Częstymi przyczynami konsultacji lekarsko-weterynaryjnych są schorzenia o podłożu dermatologicznym. Zwykle jedną z przyczyn wizyty jest występowanie alergii lub nadwrażliwości na składniki pokarmowe, a większość z nich to składniki bardzo łatwo dostępne i często stosowane w żywieniu psów i kotów. Zmusza to naukowców do poszukiwania alternatywnych źródeł białka, które z powodzeniem wykorzystać można w pożywieniu. 

POLECAMY

Badania naukowe jasno wykazują, że alergia pokarmowa jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób skóry wśród zwierząt domowych. Jej przypadki dotyczą nawet 5% wszystkich chorób dermatologicznych u psów i blisko 25% przypadków schorzeń o podłożu alergicznym występujących w populacji psów domowych. Alergia pokarmowa niejedno ma oblicze. Opiekunowie zwierząt cierpiących na tego typu schorzenia doskonale znają objawy, które powinny zaniepokoić. U z...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy