Wakacyjny wyjazd z psem lub kotem – ważne formalności

Opieka i pielęgnacja

Podróżowanie ze zwierzętami w ostatnim czasie stało się bardzo modnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dla niektórych stał się to nawet sposób na życie. Co prawda, pandemia, z którą borykamy się od marca 2020 r. mocno zweryfikowała wszystkie plany podróżników i turystów, niemniej prawdopodobnie wraz z wygaszaniem pandemii trend podróżowania ze zwierzętami tylko będzie się umacniał. Z jakimi zatem wyzwaniami musi się zmierzyć opiekun przed podróżą ze zwierzakiem? 

Pierwszą i kluczową kwestią jest zastanowienie się, czy dla naszego zwierzęcia taka podróż będzie tak samo dużą przyjemnością jak dla nas. O ile niektóre rasy psów to idealni towarzysze tego typu wypraw, o tyle już na przykład koty mogą nie być równie zachwycone. Ponadto nawet jeżeli okaże się, że dla naszego zwierzęcia wyprawa będzie przyjemnością, to przed wakacjami powinniśmy zweryfikować jego stan zdrowia. Jeżeli planujemy wyprawę, podczas której pieszo będziemy pokonywać długie dystanse lub planujemy pokonywać je rowerem, a nasz pies ma nam towarzyszyć, to tym bardziej powinniśmy się skonsultować z lekarzem. Pies – tak samo jak człowiek –
potrzebuje regularnego treningu, jeżeli w planach mamy tego typu aktywność.

Zdrowotna organizacja podróży

Co jeszcze, jeżeli mówimy o zdrowiu, powinniśmy wziąć pod uwagę? Jeżeli zwierzę choruje przewlekle na jakąś chorobę, to należy zaopatrzyć się w zapas leków, które przyjmuje na co dzień. 

Warto również skompletować apteczkę pierwszej pomocy, tak aby w sytuacji kryzysu móc reagować jak najszybciej.

Czy wiesz, że..

Pierwszą i kluczową kwestią jest zastanowienie się, czy dla naszego zwierzęcia taka podróż będzie tak samo dużą przyjemnością jak dla nas. O ile niektóre rasy psów to idealni towarzysze tego typu wypraw, o tyle już na przykład koty mogą nie być równie zachwycone.

Co w takiej apteczce powinno się znaleźć? Zwierzęta, tak samo jak ludzie, mogą reagować problemami żołądkowo-jelitowymi na zmianę chociażby wody. Dlatego każdy opiekun powinien mieć ze sobą preparat przeciwbiegunkowy. „Ludzki” węgiel aktywowany jest wystarczający, natomiast alternatywą dla niego jest preparat zakupiony wcześniej w gabinecie weterynaryjnym (DiaDog, Carobin, glinka kaolinowa czy wiele innych). Warto również zabrać ze sobą preparat do odkażania ran. Rany opuszek palców czy innych rejonów ciała nie są rzadkością wśród zwierząt, a preparat dezynfekcyjny będzie przeciwdziałał rozprzestrzenianiu się infekcji. Dodatkowo koniecznie należy zabrać bandaż do tamowania krwawienia. Najlepiej z każdego rodzaju po jednym: zwykły bawełniany nieelastyczny, elastyczny oraz bandaż adhezyjny. D...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy