Ubezpieczenia dla zwierząt domowych

O czym warto wiedzieć?

Opieka i pielęgnacja Otwarty dostęp

Rynek ubezpieczeń dla zwierząt towarzyszących nie jest w Polsce tak rozwinięty, jak w krajach zachodniej Europy, ale od kilku lat firmy ubezpieczeniowe działające na rodzimym rynku uzupełniają ofertę o ochronę ubezpieczeniową dla właścicieli psów, kotów i innych zwierząt domowych. O ile jednak dość łatwo znaleźć ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków lub szkód wyrządzanych przez psa, o tyle polisa zdrowotna dla pupila to już rzadkość.

Alternatywą dla produktów ubezpieczeniowych jest abonament weterynaryjny. Jak to działa? Co warto wiedzieć o ograniczeniach stosowanych w ubezpieczeniach dla zwierząt i gdzie szukać informacji? 
Najczęściej ubezpieczenia dla zwierząt funkcjonują jako dodatkowa ochrona w ramach polisy komunikacyjnej, majątkowej lub ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Firmy ubezpieczeniowe stosują dość zróżnicowane zasady związane z ochroną ubezpieczeniową i wyłączeniami z ubezpieczenia. Funkcjonują także limity ilościowe i wartościowe w przyznawaniu prawa do odszkodowania. Dlatego przed wykupieniem lub rozszerzeniem ubezpieczenia o ochronę dla zwierzęcia zawsze należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), które firmy ubezpieczeniowe publikują na swoich stronach. Wszelkich informacji dotyczących zasad ochrony ubezpieczeniowej i wypłaty odszkodowania powinien udzielić agent, który reprezentuje ubezpieczyciela.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Firmy ubezpieczeniowe stosują własne definicje dotyczące przedmiotu ubezpieczenia oraz zdarzeń ubezpieczeniowych (dostępne w OWU). Co więcej, te definicje mogą być różne w zależności od rodzaju polisy. Zwierzę domowe najczęściej definiowane jest jako pies lub kot, który ukończył czwarty miesiąc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy