Tarczyca jest narządem (gruczołem) niewielkim, ale mającym duży wpływ na cały organizm. Zlokalizowana jest u podstawy szyi po obu stronach tchawicy. Główną jej rolą jest produkcja hormonów tarczycowych, których praca z kolei ma wpływ na cały ustrój oraz jego funkcjonowanie. Przytarczyce natomiast odpowiadają za regulację poziomu wapnia w organizmie.
Hormony produkowane przez tarczycę to tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3), które działają na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Dzięki pracy tarczycy hormony zostają wyprodukowane ze względu na umiejętność przyswojenia jodu z pożywienia. Dodatkowo dla całości nie bez znaczenia pozostają hormony TSH (tyreotropina) oraz GH (hormon wzrostu).
Dzięki produkcji hormonów T3, T4 i TSH praca tarczycy wpływa na poziom oraz tempo przemian metabolicznych w organizmie, co znów daje odzwierciedlenie w pracy innych narządów. W związku z tym problemy z funkcjonowaniem tarczycy można zaobserwować poprzez objawy sięgające także innych narządów (np. układu krążeniowego czy nerwowego).
POLECAMY
Co może dolegać tarczycy?
Najpowszechniejszą jednostką chorobową związaną z tarczycą jest niedoczynność tarczycy. U psów może wystąpić niedoczynność pierwotna, centralna (wtórna przysadkowa, trzeciorzędowa bądź podwzgórzowa niedoczynność) oraz wrodzona niedoczynność tarczycy (niezwykle rzadka). W większości sytuacji mamy do czynienia z pierwotną niedoczynnością spowodowaną autoimmunologicznym limfocytarnym zapaleniem tarczycy lub idiopatyczną atrofią pęcherzykową. Statystycznie pierwotna choroba tarczycy dotyka psów w średnim i starszym wieku, nie ma szczególnych predyspozycji związanych z płcią, natomiast jest zauważalne duże powinowactwo do konkretnych ras – między innymi przodujące w tym temacie są retrievery, p...