Równowaga psychofizyczna psów

Terapia behawioralna Otwarty dostęp

W życiu każdego organizmu ważną kwestią jest utrzymanie go w pełni komfortu. Komfort bytu odnosi się zarówno do przestrzeni zdrowia fizycznego i psychicznego, jak i do warunków środowiskowych, w jakich organizm musi funkcjonować. 
W ostatnich latach sporo uwagi poświęcono potrzebom psów oraz ich sposobowi bycia. To cenna część nauki, która wielu miłośnikom czworonogów otworzyła oczy i zmieniła sposób patrzenia na nie.

Zaczynamy dostrzegać coraz więcej zależności pomiędzy zdrowiem fizycznym a samopoczuciem psychicznym zwierząt, a także sferą dotyczącą zapewnienia im minimum potrzeb środowiskowych, które dają poczucie komfortu.

POLECAMY

Chcąc pracować z psami na polu szkolenia i rozwiązywania problemów behawioralnych, zawsze należy rozpocząć od podstaw. Dla stworzenia komfortowych warunków nauki i odnalezienia pasji do działania, stawiania nowych wyzwań oraz pracowania nad poważnymi zaburzeniami zawsze należy rozpocząć od analizy całokształtu sytuacji – wnikliwie przeprowadzonego wywiadu oraz obserwacji relacji czło-
wiek – pies, jak i sposobu zachowania psa.Wracając do początku, należy podkreślić, iż dla każdego organizmu bardzo ważne jest, aby był on utrzymany w zdrowej równowadze psychofizycznej, na którą składa się kilka czynników – począwszy od zdrowia fizycznego, stymulacji umysłowej, prawidłowego żywienia, aktywności fizycznej, poczucia bezpieczeństwa i regulacji rytmu dobowego, a kończąc między innymi na odpowiednim odpoczynku.

Zaburzenia na drodze spełniania elementów potrzebnych do zachowania równowagi są zwykle początkiem pojawiających się problemów, nieskuteczności w treningach lub słabej motywacji psa. Dlatego też, jeżeli zależy nam na zdrowej relacji z psem, czy to naszym, czy relacji klienta i jego psa, koniecznością jest przeanalizowanie, czy wszystkie ww. elementy są odpowiednio realizowane.

Zdrowie fizyczne

Pod pojęciem zdrowia somatycznego kryje się wszystko, co dotyczy organizmu wolnego od chorób, bólu i dyskomfortu. Szczególnie jest t...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy