Zaczynamy dostrzegać coraz więcej zależności pomiędzy zdrowiem fizycznym a samopoczuciem psychicznym zwierząt, a także sferą dotyczącą zapewnienia im minimum potrzeb środowiskowych, które dają poczucie komfortu.
POLECAMY
Chcąc pracować z psami na polu szkolenia i rozwiązywania problemów behawioralnych, zawsze należy rozpocząć od podstaw. Dla stworzenia komfortowych warunków nauki i odnalezienia pasji do działania, stawiania nowych wyzwań oraz pracowania nad poważnymi zaburzeniami zawsze należy rozpocząć od analizy całokształtu sytuacji – wnikliwie przeprowadzonego wywiadu oraz obserwacji relacji czło-
wiek – pies, jak i sposobu zachowania psa.Wracając do początku, należy podkreślić, iż dla każdego organizmu bardzo ważne jest, aby był on utrzymany w zdrowej równowadze psychofizycznej, na którą składa się kilka czynników – począwszy od zdrowia fizycznego, stymulacji umysłowej, prawidłowego żywienia, aktywności fizycznej, poczucia bezpieczeństwa i regulacji rytmu dobowego, a kończąc między innymi na odpowiednim odpoczynku.
Zaburzenia na drodze spełniania elementów potrzebnych do zachowania równowagi są zwykle początkiem pojawiających się problemów, nieskuteczności w treningach lub słabej motywacji psa. Dlatego też, jeżeli zależy nam na zdrowej relacji z psem, czy to naszym, czy relacji klienta i jego psa, koniecznością jest przeanalizowanie, czy wszystkie ww. elementy są odpowiednio realizowane.
Zdrowie fizyczne
Pod pojęciem zdrowia somatycznego kryje się wszystko, co dotyczy organizmu wolnego od chorób, bólu i dyskomfortu. Szczególnie jest t...