Przewlekły ból u psów

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Ostatnie lata wiążą się z bardzo intensywnym rozwojem dziedziny medycyny behawioralnej oraz ze szczególnym zainteresowaniem potrzebami behawioralnymi zwierząt. Jest to bardzo ważna kwestia dla wszystkich zwierząt, szczególnie dla bliskich nam małych zwierząt towarzyszących. W społeczeństwie zdecydowanie lepiej rozumiane są znaczenie potrzeb zwierząt oraz próba ich zrozumienia, co w efekcie końcowym jest zdecydowaną korzyścią dla zwierząt. Niemniej jednak samo zauważenie oraz zrozumienie potrzeb behawioralnych to dopiero początek.

Należy pamiętać, że zwierzę to całość – sfery życia psychiczna oraz somatyczna muszą się łączyć i nie da się ich rozdzielić. W związku z tym zawsze podczas wywiadu behawioralnego oraz analizy zachowania danego zwierzęcia należy mieć na uwadze jego stan kliniczny. W praktyce często można spotkać się z sytuacją, w której behawiorysta/trener skupia się głównie na procesie powstawania problematycznego zachowania, natomiast wielokrotnie okazuje się, iż „złe” zachowanie lub też zachowanie niepoddające się terapii, nieleczące się lub wciąż cofające się ma między innymi podłoże somatyczne (ból, dyskomfort, uporczywy świąd, istniejąca choroba).

Pacjent problematyczny czy chory?

W zasadzie zawsze przed rozpoczęciem pracy z pacjentem obarczonym problematycznym zachowaniem należy zwrócić uwagę na całość jego funkcjonowania, co ozn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy