Problemy ze stawami u starszych psów – objawy i metody wsparcia stawów psów geriatrycznych

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Zapewnienie wsparcia geriatrycznej części pacjentów jest niezwykle trudne i wymaga dużego doświadczenia od lekarza weterynarii i zoofizjoterapeuty. Rozwój nauki oraz wzrost świadomości wśród opiekunów spowodowały wydłużenie czasu życia psów, a co za tym coraz częściej idzie – pojawiają się dolegliwości charakterystyczne dla wieku senioralnego. Fizjoterapia zwierząt dysponuje szerokim zakresem działań, które mają pomagać i wspierać stawy u pacjentów geriatrycznych.

Istnieje wiele zmian, które pojawiają się w wyniku postępującego procesu starzenia u zwierząt. Większość z tych zaburzeń ma charakter przewlekły (w tym choroby nerek, niewydolność serca, kłopoty z układem oddechowym) i wymaga leczenia do końca życia pacjenta. Dodatkowo pojawiają się zaburzenia w obrębie stawów, mięśni i układu nerwowego, co prowadzi do szeregu zmian w zachowaniu zwierzęcia – ponieważ wspólnym mianownikiem wymienionych dysfunkcji jest ból oraz często nieodwracalny charakter zmian. Należy pamiętać, że starzenie się jest procesem naturalnym – gdzie za prawidłowe i adekwatne do wieku zmiany uznajemy: zmiany w napięciu mięśniowym, zaburzenia funkcji poznawczych, pogorszenie okrywy włosowej. Reszta pojęć jest patologiczna i wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. 

Podstawowa budowa stawów u psów

Aby szerzej omówić temat wsparcia stawów u psów, należy zasięgnąć informacji na temat ich rodzajów i samej budowy, gdzie przez stawy rozumie się połączenie między dwiema lub więcej kośćmi. Wyróżniamy cztery podstawowe typy połączeń stawowych: staw kulisty (np. biodrowy, barkowy), staw siodełkowy (np. nadgarstkowo-śródręczny kciuka), staw zawiasowy (np. kolanowy) i staw eliptyczny (np. promieniowo-nadgarstkowy). Analizując szerzej zagadnienie typu połączeń, wyróżniamy także: połączenia ścisłe (np. ko...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy