Problemy z tarczycą u zwierząt okiem dietetyka i behawiorysty

Dieta i suplementacja Otwarty dostęp

Problemy z tarczycą występują powszechnie u ludzi, psów oraz kotów, a nieleczone zaburzenia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Czy więc należy bać się chorób tarczycy? Co zmieniają w życiu naszego zwierzęcia i jak je leczyć? Tym wszystkim zajmiemy się w poniższym artykule.

Ze względu na powszechność występowania chorób tarczycy niezmiernie istotne jest, aby u starszych zwierząt dołączyć badania tarczycowe do panelu psich i kocich badań okresowych. U zwierząt młodszych – w przypadku najmniejszego podejrzenia problemu. Trafiają do mnie bowiem coraz młodsze zwierzęta, które cierpią z powodu schorzeń tarczycy.

Nie tylko prawidłowe leczenie, ale również odpowiednio dobrana dieta mają tutaj ogromne znaczenie. Trzeba też mieć na uwadze, że choroby tarczycy rzutują na zachowanie zwierzęcia – należy więc przede wszystkim rozwiązać problem od strony medycznej, zanim podejmie się pracę nad zachowaniem. 

Tarczyca mimo swych niepozornych rozmiarów jest jednym z najważniejszych organów w układzie hormonalnym – jej rola jest kluczowa dla procesów tlenowego metabolizmu, zachowania bilansu energetycznego, produkcji ciepła i wielu innych. To, co często obserwujemy przy problemach tarczycowych, to zmienione tempo metabolizmu, zmiany apetytu, problemy z sierścią i skórą oraz problemy trawienne. To wszystko dlatego, że tarczyca to gruczoł odpowiedzialny za 
produkcję hormonów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania organizmu – T4 (tyroksyny) i T3 (trójjodotyroniny). Produkcja i wydzielanie tych hormonów są zależne od przysadkowego hormonu zwanego tyreotropiną – TSH. Produkc...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy