Plusy i minusy białka owadów

Dieta i suplementacja

Jednym z najważniejszych składników karm dla zwierząt domowych jest białko. Według wytycznych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Karm Dla Zwierząt Domowych FEDIAF, jego zawartość minimalna w karmie dla psów dorosłych powinna wynosić 18% suchej masy, a w przypadku kotów dorosłych minimum 25%.

Wyniki badań dotyczących ilości białka potrzebnej kotom do zachowania masy mięśniowej wskazują, że poziom ten powinien być znacznie wyższy i sięgać nawet 50-60% białka w suchej masie, w zależności od wieku i stanu zdrowia zwierzęcia. Skąd jednak brać białko, biorąc pod uwagę problemy współczesnego świata?

Nie bez znaczenia jest także rodzaj białka używany do produkcji karmy, ponieważ to białko zwierzęce uznawane jest za bardziej wartościowe niż roślinne, a ponadto ma lepszą strawność niż białko pochodzenia roślinnego. Produkcja wysokobiałkowych karm opartych na składnikach pochodzenia zwierzęcego musi jednak brać pod uwagę problemy, z jakimi boryka się współczesny świat – konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości pożywienia stale zwiększającej się ludności świata, wyczerpywanie zasobów oraz kwestie związane z wpływem produkcji mięsa na środowisko. Rozwiązaniem mogą być tutaj alternatywne źródła białka – te, które nie były dotychczas przeznaczone do żywienia ludzi i zwierząt lub stosowane były w ograniczonym zakresie. Najczęściej wymienianymi alternatywnymi źródłami białek są: organizmy jednokomórkowe (drożdże) i organizmy wodne (kryl, algi), jednak to insekty jako alternatywne źródło białka w karmach dla psów i kotów budzą największe zainteresowanie zarówno naukowców, jak i opiekunów zwierząt domowych. 

(Ni

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy