Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja

25 maja 2021

NR 23 (Maj 2021)

Petsitter – dlaczego warto?

0 584

Wyobraź sobie taki scenariusz: musisz nagle wyjechać, ale nie możesz zabrać ze sobą swojego ukochanego zwierzaka. Zastanawiasz się, co możesz z nim zrobić.
Rodzina mieszka daleko, a znajomi niekoniecznie pragną opiekować się Twoim pupilem. Stresujesz się coraz bardziej i zupełnie nie wiesz, jak to zorganizować, by zapewnić swojemu zwierzakowi komfortowe i bezpieczne warunki na czas Twojego wyjazdu. I tutaj z pomocą przychodzi petsitter.

Kombinacja angielskich słów „pet” i „sitter” oznacza opiekuna zwierząt domowych. Petsittera możemy porównać do niani opiekującej się dzieckiem – z tą różnicą, że petsitter jest odpowiedzialny za zwierzę podczas nieobecności opiekuna. 

POLECAMY

W przypadku psów opiekun może zdecydować się na pozostawienie swego pupila w prowadzonym przez petsittera hotelu lub zatrudnić go, by na czas nieobecności opiekuna zamieszkał z psem w jego mieszkaniu. Ta druga opcja jest zdecydowanie lepsza, jeśli popatrzymy na dobrostan psa. Jeśli opiekun potrzebuje pomocy przy psie, gdy wychodzi do pracy, petsitter może przychodzić do niego na kilka godzin, by wyprowadzić go na spacery i spędzać z nim czas.

Petsitter to zawód, który jest znany w wielu krajach od co najmniej 30 lat, jednak w Polsce jeszcze do niedawna był zawodem dość egzotycznym. Mało kto wiedział, kim jest petsitter i co wchodzi w zakres jego obowiązków. Na szczęście, w ostatnich latach to się zmieniło i zawód petsittera zaczęło wykonywać coraz więcej osób. Paradoksalnie, pomimo coraz większego wyboru wśród petsitterów wybór właściwej osoby, której będziemy mogli zaufać i oddać pod opiekę ukochane zwierzę, wcale nie jest łatwy. Wraz ze wzrostem popularności tej profesji rośnie bowiem również liczba niekompetentnych osób, które nie mają doświadczenia, a przede wszystkim wiedzy potrzebnej do pełnienia funkcji opiekuna dla zwierząt. Nie każdy, kto miał zwierzaka od dziecka i kto kocha zwierzęta, będzie dobrym petsitterem. Zatem na co zwrócić uwagę przy wyborze osoby, która zaopiekuje się naszym psem lub kotem?

Niezbędne kompetencje

Osoba zatrudniona jako petsitter powinna być miłośnikiem zwierząt oraz być wrażliwą na ich potrzeby. Bardzo istotne jest również, aby posiadała ona wymagane w tym zawodzie kwalifikacje. Podstawowa wiedza na temat zachowania zwierząt oraz doświadczenie i wykształcenie w kierunku opieki nad zwierzętami są niezbędne do wykonywania zawodu petsittera. 

Petsitter powinien wykazywać się:

 • znajomością podstawowych potrzeb zwierzęcia,
 • wiedzą z zakresu zachowania zwierząt,
 • wiedzą na temat teorii uczenia się zwierząt,
 • umiejętnością odczytywaniu mowy ciała psa/kota,
 • umiejętnością udzielenia pierwszej pomocy zwierzęciu,
 • umiejętnościami zachowania się w trudnej sytuacji, np. gdy pies ucieknie (co, oczywiście, nigdy nie powinno mieć miejsca),
 • umiejętnością radzenia sobie z problemowymi zachowaniami psa,
 • wiedzą na temat potrzeb szczeniaków czy starszych psów.

Oprócz potrzebnych kwalifikacji taka osoba musi być sprawdzona i wiarygodna. Osoba posiadająca odpowiednią wiedzę będzie potrafiła zająć się zwierzęciem, a dzięki poznaniu potrzeb psa i opiekuna dostosuje swoje usługi indywidualnie do nich.

Istnieje wiele portali i aplikacji, gdzie dodawane są ogłoszenia osób oferujących usługi opieki nad psem, jednakże należy być bardzo ostrożnym przy wybieraniu petsittera dla swojego zwierzęcia, bowiem korzystanie z niesprawdzonych źródeł może wiązać się z nieprzyjemnymi dla opiekuna konsekwencjami. Trzeba pamiętać, że oprócz pozostawienia pod opieką znalezionej tam osoby swojego zwierzaka zostawiamy jej również klucze do mieszkania. Jeśli opiekun trafi na osobę niekompetentną i nieodpowiedzialną, może przysporzyć sobie niepotrzebnych problemów. 

Gdzie szukać?

Dlatego zanim zdecydujemy się na petsittera, warto popytać znajomych i przejrzeć strony internetowe zrzeszające profesjonalnych petsitterów. 

W Polsce najpopularniejszym portalem, na którym można znaleźć wiarygodne osoby, jest strona internetowa: petsitter.pl. Serwis ten poświęcony jest osobom poszukującym opiekunów zwierząt domowych. Można tam znaleźć certyfikowanych petsitterów, którzy posiadają potrzebne do tej pracy kwalifikacje. 

Kolejnym istotnym aspektem, którym powinniśmy kierować się podczas wyboru opiekuna dla zwierzęcia, są nasze oczekiwania. Współpraca z osobą, która ich nie spełnia, może być uciążliwa dla obu stron. 

Warto wcześniej zastanowić się, jakie cechy powinien posiadać opiekun dla naszego zwierzaka i z jaką osobą my chcielibyśmy współpracować. Komunikacja pomiędzy prawowitym opiekunem zwierzęcia oraz petsitterem to podstawa dobrej współpracy.

Podczas opieki nad zwierzęciem petsitter powinien być w stałym kontakcie z właścicielem i na bieżąco informować go o codziennych wydarzeniach z życia podopiecznego. 

Dlatego, zanim zdecydujemy się na zatrudnienie konkretnego petsittera, warto z wyprzedzeniem przeprowadzić rozmowę z kilkoma osobami i wybrać tę najbardziej nam odpowiadającą. Gdy już decyzja zapadnie, dobrze jest przeprowadzić kilka niezobowiązujących spotkań, aby sprawdzić, czy nasz pupil zaakceptuje tymczasowego opiekuna. Będzie to dobra okazja do poznania reakcji zwierzęcia na nową osobę. Dzięki takiemu kontaktowi zarówno zwierzę, jak i petsitter będą mieli możliwość poznania się i przyzwyczajenia do siebie. Taki scenariusz pozwoli także zniwelować stres zwierzęcia, szczególnie tego, które może czuć się niekomfortowo w obecności obcych osób. Jeśli obie strony zaaprobują siebie nawzajem, mamy zdecydowanie większe szanse na to, że zwierzak spędzi miło czas podczas nieobecności właściciela. 

Typowe obowiązki

Wybór petsittera wiąże się z określeniem obowiązków, które ma wykonywać podczas nieobecności prawowitego opiekuna. Tutaj nie ma stałych reguł. Wszystko zależy od tego, jakie ustalenia zostaną poczynione podczas rozmowy opiekuna z petsitterem. Niektórzy właściciele psów, oprócz standardowych czynności, proszą również np. o podlanie kwiatków czy sprawdzanie skrzynki pocztowej; inni zostawiają całe listy zadań. Jeśli jednak mówimy o typowych obowiązkach związanych z opieką nad zwierzęciem, to możemy wymienić m.in.:

 • wyprowadzenie psa na spacer,
 • podanie zwierzakowi posiłku,
 • podanie i wymiana wody,
 • podanie leków, jeśli zwierzę je zażywa,
 • wyczyszczenie kuwety kota,
 • sprzątanie po zwierzaku,
 • zabawa lub inna aktywność ze zwierzęciem.

Jedną z większych korzyści, które może przynieść zatrudnienie petsittera, jest zachowanie codziennej rutyny zwierzęcia. Jeszcze przed wyjazdem warto zrobić dla petsittera rozpiskę z harmonogramem, jak wygląda typowy dzień pupila. Szczególnie ważne jest to w przypadku psów. Na takiej liście powinny znaleźć się wszystkie ważne punkty stanowiące o stałym rytmie dnia – od pobudki, pór karmienia czy godzin spacerów do informacji na temat rodzaju zabaw i aktywności, które pies lubi, rzeczy, których się obawia, miejsc, w które chodzi na spacery czy nawet gestów i słów, na które pies reaguje, gdy czegoś od niego oczekujemy.

Oprócz stałej rutyny dnia jedną z zalet pozostawienia zwierzęcia pod stałą opieką petsittera w mieszkaniu jest fakt, że pozostaje ono w bezpiecznym i znanym sobie miejscu. W ten sposób niwelujemy niepotrzebny stres, który mógłby się pojawić, gdyby zwierzę znalazło się w innym otoczeniu. 

Petsitter mający pod opieką więcej niż jednego psa może zaaranżować wspólny spacer dla kilku psów. Mając wiedzę i doświadczenie, petsitter dobierze odpowiednio psy, tak aby zyskały ze spotkania jak najwięcej. Podczas spacerów psy będą miały okazję zaspokoić swoją potrzebę kontaktów socjalnych i wspólnie eksplorować teren.

Patrząc z perspektywy behawiorysty, petsitter może być idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy opiekun długo przebywa poza domem.

Czy wiesz, że..

Petsitter to zawód, który jest znany w wielu krajach od co najmniej 30 lat, jednak w Polsce jeszcze do niedawna był zawodem dość egzotycznym. Mało kto wiedział, kim jest petsitter i co wchodzi w zakres jego obowiązków. Na szczęście, w ostatnich latach to się zmieniło i zawód petsittera zaczęło wykonywać coraz więcej osób.

Współpraca petsittera z behawiorystą

Pracując jako behawiorysta zwierząt, od czasu do czasu zdarza mi się współpracować z petsitterami. Taka współpraca zazwyczaj jest bardzo owocna i przynosi duże korzyści zarówno zwierzęciu, jak i opiekunowi. Najczęściej korzystam z pomocy petsittera w przypadku psów, bo to one stanowią największe wyzwanie, jeśli chodzi o pozostawanie samemu w domu.

Większość opiekunów nie ma możliwości przebywania z psem przez cały czas i poświęcania mu każdej wolnej chwili. Praca i obowiązki sprawiają, że czasu dla pupila pozostaje niewiele. Większość dnia opiekun spędza w pracy, a pies zostaje zamknięty sam w mieszkaniu na długie godziny. Niejednokrotnie taka samotność odbija się niekorzystnie na zdrowiu psychicznym, a czasem również fizycznym psa. W niektórych przypadkach są to poważne zaburzenia separacyjne, w innych zwykła nuda. Pies – nie radząc sobie w takiej sytuacji – szczeka, wyje c...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy