Petsitter – dlaczego warto?

Opieka i pielęgnacja

Wyobraź sobie taki scenariusz: musisz nagle wyjechać, ale nie możesz zabrać ze sobą swojego ukochanego zwierzaka. Zastanawiasz się, co możesz z nim zrobić.
Rodzina mieszka daleko, a znajomi niekoniecznie pragną opiekować się Twoim pupilem. Stresujesz się coraz bardziej i zupełnie nie wiesz, jak to zorganizować, by zapewnić swojemu zwierzakowi komfortowe i bezpieczne warunki na czas Twojego wyjazdu. I tutaj z pomocą przychodzi petsitter.

Kombinacja angielskich słów „pet” i „sitter” oznacza opiekuna zwierząt domowych. Petsittera możemy porównać do niani opiekującej się dzieckiem – z tą różnicą, że petsitter jest odpowiedzialny za zwierzę podczas nieobecności opiekuna. 

W przypadku psów opiekun może zdecydować się na pozostawienie swego pupila w prowadzonym przez petsittera hotelu lub zatrudnić go, by na czas nieobecności opiekuna zamieszkał z psem w jego mieszkaniu. Ta druga opcja jest zdecydowanie lepsza, jeśli popatrzymy na dobrostan psa. Jeśli opiekun potrzebuje pomocy przy psie, gdy wychodzi do pracy, petsitter może przychodzić do niego na kilka godzin, by wyprowadzić go na spacery i spędzać z nim czas.

Petsitter to zawód, który jest znany w wielu krajach od co najmniej 30 lat, jednak w Polsce jeszcze do niedawna był zawodem dość egzotycznym. Mało kto wiedział, kim jest petsitter i co wchodzi w zakres jego obowiązków. Na szczęście, w ostatnich latach to się zmieniło i zawód petsittera zaczęło wykonywać coraz więcej osób. Paradoksalnie, pomimo coraz większego wyboru wśród petsitterów wybór właściwej osoby, której będziemy mogli zaufać i oddać pod opiekę ukochane zwierzę, wcale nie jest łatwy. Wraz ze wzrostem popularności tej profesji rośnie bowiem również liczba niekompetentnych osób, które nie mają doświadczenia, a przede wszystkim wiedzy potrzebnej do pełnienia funkcji opiekuna dla zwierząt. Nie każdy, kto miał zwierzaka od dziecka i kto kocha zwierzęta, będzie dobrym petsitterem. Zatem...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy