Organizacja przestrzeni a zaburzenia behawioralne

Terapia behawioralna

Jak wiadomo, przestrzeń w której przebywa kot, ma ogromne znaczenie dla zaspokojenia jego naturalnych potrzeb behawioralnych. Jest to złożony temat i warto dowiedzieć się co może wyniknąć z ich niezaspokojenia i jak pracować z opiekunami, aby zaspokoić te potrzeby na odpowiednim poziomie.

Techniczna strona pracy środowiskowej – jak rozmawiać z opiekunem?

Gdy zostajemy poproszeni o skonsultowanie przypadku kota z problemem behawioralnym lub jeśli sami przystępujemy do obserwacji i analizy zachowania naszego zwierzaka, musimy pamiętać o pewnej podstawowej zasadzie: tak, koty mają swoje wymagania i potrzeby, ale to ludzie odpowiadają za kształt i organizację ich świata. Z tego też powodu za bardzo wieloma środowiskowymi niedociągnięciami stoją właśnie opiekunowie i to ich trzeba przekonać do zmiany.

Brak spełnionych potrzeb i co z tego wynika?

W pierwszej kolejności należałoby zebrać w jednym miejscu najważniejsze kocie cechy, które jednocześnie silnie wiążą się z potrzebami gatunkowymi tych zwierząt. Kot jest więc zwierzęciem społecznym, ale jego społeczne potrzeby realizowane są w określonym zakresie. Owszem, jest zdolny do budowania relacji w większych grupach, ale generalnie ceni sobie możliwość odpoczynku i funkcjonowania na uboczu (przyna...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy