Nietolerancje pokarmowe u psów i kotów

Dieta i suplementacja Otwarty dostęp

W mojej praktyce dietetycznej bardzo często zdarzają się pacjenci, których opiekunowie zgłaszają się do mnie i z pełnym przekonaniem mówią, że ich zwierzę jest alergiczne i to, co z nim się dzieje, to na pewno alergia na karmę. Jednak nie zawsze tak jest, często przyczyną cierpienia zwierzęcia jest nietolerancja pokarmowa lub wręcz schorzenie niezwiązane z żywieniem.

Przede wszystkim należy zrozumieć, że nietolerancja pokarmowa i alergia pokarmowa nie są tym samym. Alergia bądź nadwrażliwość pokarmowa to zespół objawów zachodzących w organizmie, będących wynikiem spożycia pokarmu, w którym dolegliwości mogą być uwarunkowane mechanizmami immunologicznymi. Jednak nie każda nieprawidłowa reakcja na pokarm oznacza alergię. Jaka jest zatem przyczyna nietolerancji pokarmowej u zwierząt, które alergii jako takiej nie mają?

Niepożądane reakcje pokarmowe

Zacznę od ciekawostki: niepożądane reakcje pokarmowe występujące u psów i kotów opisywano już w 1920 r.!
Niepożądana reakcja pokarmowa jest nieprawidłową odpowiedzią organizmu na konkretne składniki pokarmowe lub na dodatki stosowane podczas produkcji żywności, a także na efekty rozwoju mikroflory odpowiadającej za procesy psucia się żywności. Terminy „alergia” i „nadwrażliwość” powinny być zarezerwowane jedynie dla tych niepożądanych reakcji organizmu, które mają immunologiczne podłoże. Nietolerancja pokarmowa odnosi się zaś do dużej grupy niepożądanych reakcji na pokarm, bez immunologicznego tła. 
W potocznym rozumieniu opiekunów cierpiących zwierząt nietolerancja pokarmowa i alergia pokarmowa są stosowane zamiennie do opisywania wszystkich niepożądanych reakcji na dany pokarm, stąd konieczność uzyskania dokładnych informacji na temat objawów i diagnostyki przypadłości danego zwierzęcia. Nie wszystko, co wydaje się alergią, nią jest.

Częstotliwość występowania

Zakłada się, że nietolerancje pokarmowe odpowiadają za 1–6% dermatoz, a alergie pokarmowe za 10–49%! Przypuszcza się, że niepożądane rea...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy