Kot geriatryczny – co nas czeka?

Terapia behawioralna

Starość to ten czas, gdy ujawnia się najwięcej chorób, a stwierdzenie to jest prawdziwe w odniesieniu nie tylko do ludzi, ale także do zwierząt. Koty żyją krócej od nas, więc i ich starość pojawia się wcześniej. Kiedy dokładnie? Oczywiście – zawsze za wcześnie, ale mówiąc poważnie: nie można tego dokładnie określić, bo każdy organizm starzeje się inaczej – jeden szybciej, inny wolniej.

Zacznijmy jednak od tego, czym to starzenie właściwie jest. Intuicyjnie wiemy, że jest to efekt „zużywania się” organizmu na skutek upływu czasu i poddawania go różnym czynnikom. Naukowcy proponują różnorakie teorie wyjaśniające zjawisko starzenia się. Kilka z nich skupia się na genach i telomerach, inne badają wpływ upływu czasu na mechanizmy homeostatyczne różnych układów organizmu lub akumulację szkodliwych produktów starzenia się komórek. Ujmując temat najprościej, traktujemy starzenie się jako efekt procesów biologicznych, w wyniku którego pojawia się stale postępujące obniżanie się zdolności osobnika do utrzymania homeostazy przy poddawaniu wpływom czynników wewnętrznych, fizjologicznych czy środowiskowych. Te wszystkie zmiany, które negatywnie wpływają na ogólny stan zdrowia i jakość życia starzejącego się zwierzęcia, są określane jako starzenie się.

Nie brzmi to zbyt pozytywnie – chcemy przecież być z naszymi pupilami całe życie. Ale czy wszystkie zmiany związane z upływem czasu będą negatywne? Upływający czas to także głębsza więź między kotem a jego opiekunem, do tego starszy kot ma już swoje nawyki, dopasowaliśmy swoje życia do siebie. Z czasem siwieje też sierść, a zwierzak jest mniej aktywny – czy to negatywne? Raczej neutralne, przypomina nam o upływie czasu. Niekorzystne zmiany to te związane z chorobami lub z rozwojem niepożądanych zachowań na tle pogarszania się funkcji poznawczych u zwierzęcia.

Kiedy zaczyna się kocia s

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy