Współczesna opieka nad naszymi zwierzętami domowymi dotyczy bardzo wielu sfer życia. Jedną z nich jest kwestia stomatologiczna, która jeszcze do niedawna była kompletnie zmarginalizowana, jeśli chodzi o koty.
Na szczęście, ten stan uległ zmianie i dziś jesteśmy o wiele bardziej świadomi potrzeb i problemów naszych kotów w tym zakresie. A zatem – co każdy opiekun powinien wiedzieć o kocich zębach? Postaram się wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie.
POLECAMY
Kocia jama ustna
Zęby są elementem jamy ustnej, a ich podstawową funkcją jest odrywanie i wstępne rozdrabnianie pokarmu. W przypadku kotów ich funkcja łączy się także z innym elementem anatomicznym, jakim jest budowa stawu żuchwowego. Ze względu na jego konstrukcję koty pozbawione są możliwości żucia, powiązanego z poruszaniem żuchwą na boki – porusza się ona wyłącznie w płaszczyźnie pionowej, przez co kęsy są dość duże i szybko przełykane, bez intensywnego mieszania pożywienia ze śliną.
Nie oznacza to, oczywiście, że koty śliny nie produkują – wręcz przeciwnie! W jamie ustnej kotów występują 4 pary podstawowych gruczołów ślinowych (przyusznica, ślinianka żuchwowa, podjęzykowa i jarzmowa) oraz piąty, charakterystyczny dla tego gatunku gruczoł: policzkowo-trzonowcowy. Co ważne, wydzielanie śliny jest pobudzane w przeważającym stopniu przez zapach, a jedynie w niewielkim procencie przez smak pokarmu. Stąd koty przeziębione często odmawiają jedzenia – bo jeśli nie czują zapachu, to nie są zainteresowane pokarmem.
Warto wspomnieć, że ślina kotów nie zawiera enzymu trawiennego zwanego alfa-amylazą ślinową, który u zwierząt wszystko- i roślinożernych odpowiada za wstępne trawienie długołańcuchowych węglowodanów. Jest to więc jeden z dowodów biologicznych na kocią ścisłą mięsożerność – organizm kota jest zwyczajnie niedostosowany do trawienia roślinnych składników w diecie, dlatego też powinniśmy dbać o to, by w żywieniu nie przekraczały one 5% składu.
Specyfika kocich zębów
Kocięta, zaraz po przyjściu na świat, nie są wyposażone w zęby – stąd ich pierwszym pokarmem jest mleko matki, które dostarcza im wszystkich niezbędnych substancji odżywczych w odpowiedniej ilości. Zęby zaczynają się zwykle pojawiać po ukończeniu 2. tygodnia życia, a kocię, które kończy miesiąc, ma już wyrżnięte nie tylko siekacze, ale również kły. W 5. tygodniu życia mają miejsce pierwsze próby zastępowania ssania gryzieniem i na tym etapie w naturze maluch zaczyna otrzymywać od mamy pokarm stały. Kocięta w wieku 6 tygodni mają już rozwiniętą samodzielną zdolność jedzenia i picia, a kotka, reglamentując im stopniowo dostęp do swojego pokarmu, zaczyna proces tzw. odsadzenia dietetycznego, w...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- Zniżki na konferencje i szkolenia
- ...i wiele więcej!