Jak przeciwdziałać zatruciom psów i kotów?

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Problem zatruć pokarmowych bądź połknięcia ciał obcych przez zwierzęta pojawia się w praktyce weterynaryjnej często. Jest to temat złożony i należy go rozpatrywać na kilku płaszczyznach – począwszy od wiedzy opiekuna zwierzęcia, poprzez samo utrzymanie zwierzęcia i dostęp do produktów zagrażających zdrowiu, na wychowaniu czworonoga skończywszy.

Tematy zatruć oraz niedrożności przewodu pokarmowego można poniekąd połączyć. Pierwszym aspektem problemu jest to, czy fizycznie podamy zwierzęciu coś niebezpiecznego. Opieramy się więc na wiedzy właściciela (oprócz przypadków, kiedy psy/koty same zjadają zakazane produkty). Druga część to kwestia dotycząca behawioru zwierzęcia – bardzo często zjadanie przedmiotów jest efektem zaburzeń behawioralnych (choć jest kilka jednostek chorobowych, które mogą przebiegać z allofagią czy też może ona być efektem ubocznym stosowania niektórych leków). W związku z tym temat zakazanych pokarmów w odczuciu autora można rozszerzyć także o połknięcie ciała obcego przez czworonogi.

Nie eksperymentujmy!

Prawidłowe żywienie, dostosowane do potrzeb danego zwierzęcia, to pierwsza, najważniejsza kwestia dotycząca zapobiegania patologicznym sytuacjom. Chociaż w zasadzie pies i kot mogą zjeść większość produktów, które spożywają ludzie, to jednakże mamy kilka wyjątków, na które należy zwracać uwagę. Trzymając się podstawowych zasad dotyczących karmienia zwierząt, z pewnością unikniemy problemów – najgorzej jest, kiedy zaczynamy eksperymentować. Prawidłowo skomponowana dieta, zróżnicowana, oparta na mięsie, warzywach, owocach i ziołach, to, ogólnie mówiąc, podstawa. Zwykle problemy zaczynają się przy stosowaniu diety przygotowanej samodzielnie przez opiekuna, który nie ma odpowiedniej wiedzy dotyczącej żywienia zwierząt (chociaż podawanie zwierzętom słabej jakości karmy komercyjnej – czy to suchej, czy mokrej – także może spowodować kłopoty). Nie ma...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy