Diety surowe w żywieniu kotów i psów

Dieta i suplementacja

Diety surowe na dobre zagościły nad Wisłą i zdecydowanie z nami zostaną. Z jednej strony to dobrze, ponieważ mogą być naprawdę dobrym modelem żywienia dla zwierząt – o ile stosowane są prawidłowo. Z drugiej jednak, jeśli stosowane są nieprawidłowo – mogą bardzo zaszkodzić. Należy więc edukować opiekunów, jak powinna wyglądać prawidłowo stosowana dieta surowa.

Odpowiednia dbałość zarówno o parametry diety, jak i o jakość użytych surowców jest kluczowa, ponieważ głównym założeniem diet surowych jest korzystanie z nieprzetworzonych surowców pochodzenia wyłącznie zwierzęcego lub z niewielkim dodatkiem produktów roślinnych (warzyw i owoców) oraz odpowiednio dostosowanej suplementacji.

Zauważalnie rośnie liczba świadomych psich i kocich opiekunów, którzy nie tylko dokładnie analizują składy karm dostępnych na rynku, lecz także poszukują alternatywnych sposobów żywienia zwierząt. Znajdują przede wszystkim informacje dotyczące żywienia domowego – diet gotowanych oraz diet surowych, które są przedmiotem tego artykułu. Wśród nich możemy wyodrębnić: BARF (ang. Biologically Appropriate Raw Food – Biologicznie

Odpowiednie Surowe Pożywienie), whole prey („cała ofiara”) oraz franken prey. Wszystkie wymienione modele oparte są na surowych, nieprzetworzonych produktach pochodzenia zwierzęcego – jest to podstawa diety. Różnice między nimi dotyczą sposobu komponowania diety, tego, czy opiera się ona na całych tuszkach, czy na ich elementach. Dieta surowa może być najzdrowszym rozwiązaniem żywieniowym, jakim opiekun może żywić swoje zwierzę – nie należy więc jej z góry odrzucać.

Czy wiesz, że..

W diecie BARF źródłem białka są produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso (także ryb), podroby i jaja. Źródłem energii jest w dużej mierze tłuszcz przynależny do mięsa oraz podawany dodatkowo w razie potrzeb, dla odpowiedniego poziomu kaloryczności dawki pokarmowej. 

BARF 

Dieta bierze swój początek z obserwacji zwierząt żyjących w naturalnym środowisku i polega na odwzorowaniu ich sposobu odżywiania. Jej autorem i prekursorem jest australijski lekarz weterynarii, Ian Billinghurst, który pod koniec lat 80. poprzedniego stulecia wydał pierwsze publikacje dotyczące j...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy