Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polecamy

25 maja 2021

NR 23 (Maj 2021)

Co stanowi największą trudność w prowadzeniu pacjenta geriatrycznego?

0 301

Należy pamiętać, że jest co najmniej kilka rzeczy, które są dużo trudniejsze, jeżeli chodzi o pacjenta geriatrycznego w porównaniu z pacjentem w każdym innym wieku. Pierwszą i podstawową rzeczą jest to, że u psów i kotów w tym wieku najczęściej dochodzi do rozwoju kilku jednostek chorobowych jednocześnie.

Jeżeli właśnie skończyliście studia weterynaryjne i wydaje się Wam, że już całkiem nieźle orientujecie się w tej dziedzinie (a założę się, że przynajmniej część tak właśnie myśli), to muszę Was ostrzec. Leczenie kilku chorób naraz to jest dużo wyższy poziom wtajemniczenia. Każda jednostka wymaga swoich leków i swoich procedur – i to dla wszystkich jest zupełnie logiczne. A co, jeśli leki i procedury różnych chorób wykluczają się wzajemnie? Jak to pogodzić? Czy można klasyfikować choroby jako ważniejsze i mniej ważne? Lekko nie jest. 

POLECAMY

Od anaplazmozy do syndromu Cushinga

Jakiś czas temu miałam pewnego pacjenta. Poznałam go podczas pierwszej w życiu tego psa anaplazmozy. Choroba wyleczona. Opiekunowie szczęśliwi. Ja bardzo z siebie zadowolona. Gdyby tylko ktoś mi wtedy powiedział, że to dopiero początek… Jakiś czas później ten sam pies trafił do mnie, gdyż jego opiekunowie znów zauważyli objawy podobne do tych, które występowały, gdy pies chorował na wspomnianą anaplazmozę. Dość szybko udało nam się zdiagnozować i potwierdzić ją po raz drugi.

W trakcie leczenia pies poczuł się dużo lepiej, więc opiekunowie postanowili zrobić mu przyjemność i poszli z nim na pierwszy od dłuższego czasu spacer do lasu. Gdy w pewnym momencie tuż przed nim przebiegła sarna, piesek spłoszył się i odskoczył na bok. Opiekunowie zauważyli, że od tego momentu pies zaczął kuleć, tak że prawie nie mógł chodzić. Po konsultacji telefonicznej ze mną umówili się na wizytę. Niestety, w gabinecie potwierdziły się moje podejrzenia co do psiej nogi. Potwierdził ją również ortopeda, do którego odesłałam na konsultację moją psią pacjentkę. Doszło do zerwania więzadła w kolanie, a lekarz ortopeda zalecił zabieg chirurgiczny. Rozpoczęliśmy więc przygotowania do zabiegu. Przypomnę Wam, że byliśmy jeszcze w trakcie leczenia anaplazmozy, tak więc zabieg nie mógł odbyć się od razu. Opiekunowie zgłosili się na zalecane przeze mnie echo serca i badania krwi. I tu dostaliśmy jak obuchem w łeb – o ile psie serce było w najlepszym porządku, o tyle badania krwi były ekstremalnie złe. Parametry wskazujące na problemy z wątrobą przekroczone kilka lub kilkanaście razy! Zerwane więzadło wraz z tymi parametrami skłoniły mnie do zastanowienia się, czy przypadkiem ten pies nie choruje na coś jeszcze… nadczynność kory nadnerczy, czyli syndrom Cushinga. Opiekunowie, gdy tylko usłyszeli, co podejrzewam, przerazili się. Wykonaliśmy potrzebne badania i, niestety, podejrzenie się potwierdziło. Konsylium złożone ze mnie, z lekarza ortopedy, który miał operować psa, oraz właścicieli psa orzekło, że zabieg na razie musi zejść na dalszy plan, przynajmniej dopóki nie uda nam się ustabilizować nadnerczy. Pies miał przynajmniej tyle szczęścia w życiu, że trafił na bardzo oddanych i świadomych opiekunów.

Dzień po diagnozie przejechali kilkaset kilometrów, aby wykonać odlew psiej nogi, potrzebny do wykonania ortezy, która miała pomóc w ratowaniu kolana. Wprowadziliśmy odpowiednie leczenie syndromu Cushinga – niestety, okazało się, że część leków znacznie obciąża przewód pokarmowy psa i będzie on musiał przyjmować (uwaga, uwaga!) kolejną porcję leków. To wszystko wydarzyło się w ciągu dwóch miesięcy…

Tak w skrócie wygląda prowadzenie pacjenta geriatrycznego. Dla opiekunów jest to często ogromny stres, a dla lekarza niejednokrotnie balansowanie  na cienkiej linie. Dlatego na tym etapie niezmiernie ważna jest współpraca między opiekunem a lekarzem weterynarii. 

Czy wiesz, że..

Leczenie kilku chorób naraz to wyższy poziom wtajemniczenia. Każda jednostka wymaga swoich leków i swoich procedur – i to dla wszystkich jest zupełnie logiczne. Co jednak, jeśli leki i procedury różnych chorób wykluczają się wz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy