Zapalenie stawów u psów Część 1

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Jak wskazują badania, u 40% psów na którymś etapie życia rozwinie się jakiś rodzaj zapalenia stawów. Procesy zapalne w obrębie stawów powodują uszkodzenia chrząstek i kości, a także otaczających je tkanek miękkich, prowadząc do wystąpienia szeregu charakterystycznych objawów. Najczęstszą diagnozowaną postacią tej grupy schorzeń jest osteoartroza, diagnozowana przeważnie u starszych psów, znacznie obniżająca ich komfort życia.

Z jej wystąpieniem poniekąd liczy się każdy świadomy właściciel psa – wszak w tej kwestii niewiele różnimy się od naszych czworonogów. Co jednak, gdy zauważamy kulawiznę u naszego kilkumiesięcznego szczenięcia? Czy i jak możemy rozpoznać, z jakim problemem mamy do czynienia? I w końcu – czy mogliśmy temu jakoś zapobiec?

Staw, ze względu na swoją unikatową funkcję, a co za tym idzie – również fizjologię, jest miejscem, w którym może zaistnieć wiele różnych procesów patologicznych. Tkanki tworzące tę strukturę są relatywnie słabo ukrwione, co sprawia, że jakiekolwiek uszkodzenia w ich obrębie nie goją się najlepiej. Różne przypadłości stawowe mogą dawać bardzo podobne objawy, jednakże ich patogeneza może mieć zgoła różne podłoże. Do TOP 3 najczęściej występujących schorzeń przebiegających z zapaleniem stawów zaliczamy:

  • osteoartrozę (OA), czyli chorobę zwyrodnieniową stawów,
  • spondylozę i spondyloartrozę – chorobę zwyrodnieniową zlokalizowaną w kręgosłupie,
  • osteochondrozę (OCD), czyli chorobę szybko rosnących, zbyt bogato żywionych szczeniąt.

OSTEOARTROZA

Osteoartroza (w skrócie: OA) to degeneracyjne schorzenie chrząstek stawowych oraz znajdujących się pod nimi kości. Występuje głównie w obrębie stawów kończyn i kręgosłupa oraz ma charakter progresywny – objawy pogłębiają się wraz z postępującym zaawansowaniem choroby. Jest to najczęściej występująca choroba układu kostno-szkieletowego, a jednocześnie jeden z częściej nierozpoznawanych problemów. Aż 80% psów powyżej 8. roku życia cierpi na osteoartrozę, która w efekcie jest główną przyczyną podjęcia trudnej decyzji o eutanazji. Uważa się, że częściej chorują na nią duże rasy psów, jednak z drugiej strony małe psy znacznie częściej są noszone przez swoich właścicieli, co może utrudniać zauważenie objawów OA.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpieni...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy