Z jej wystąpieniem poniekąd liczy się każdy świadomy właściciel psa – wszak w tej kwestii niewiele różnimy się od naszych czworonogów. Co jednak, gdy zauważamy kulawiznę u naszego kilkumiesięcznego szczenięcia? Czy i jak możemy rozpoznać, z jakim problemem mamy do czynienia? I w końcu – czy mogliśmy temu jakoś zapobiec?
Staw, ze względu na swoją unikatową funkcję, a co za tym idzie – również fizjologię, jest miejscem, w którym może zaistnieć wiele różnych procesów patologicznych. Tkanki tworzące tę strukturę są relatywnie słabo ukrwione, co sprawia, że jakiekolwiek uszkodzenia w ich obrębie nie goją się najlepiej. Różne przypadłości stawowe mogą dawać bardzo podobne objawy, jednakże ich patogeneza może mieć zgoła różne podłoże. Do TOP 3 najczęściej występujących schorzeń przebiegających z zapaleniem stawów zaliczamy:
- osteoartrozę (OA), czyli chorobę zwyrodnieniową stawów,
- spondylozę i spondyloartrozę – chorobę zwyrodnieniową zlokalizowaną w kręgosłupie,
- osteochondrozę (OCD), czyli chorobę szybko rosnących, zbyt bogato żywionych szczeniąt.
OSTEOARTROZA
Osteoartroza (w skrócie: OA) to degeneracyjne schorzenie chrząstek stawowych oraz znajdujących się pod nimi kości. Występuje głównie w obrębie stawów kończyn i kręgosłupa oraz ma charakter progresywny – objawy pogłębiają się wraz z postępującym zaawansowaniem choroby. Jest to najczęściej występująca choroba układu kostno-szkieletowego, a jednocześnie jeden z częściej nierozpoznawanych problemów. Aż 80% psów powyżej 8. roku życia cierpi na osteoartrozę, która w efekcie jest główną przyczyną podjęcia trudnej decyzji o eutanazji. Uważa się, że częściej chorują na nią duże rasy psów, jednak z drugiej strony małe psy znacznie częściej są noszone przez swoich właścicieli, co może utrudniać zauważenie objawów OA.
Do czynników zwiększających ryzyko wystąpieni...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- Zniżki na konferencje i szkolenia
- ...i wiele więcej!